Kadına Dair Herşey

İdrar Kaçırma Neden Olur, Tedavisi Nedir?

İdrar Kaçırma Neden Olur, Tedavisi Nedir?

İdrar Kaçırma Neden Olur, Tedavisi Nedir?

İdrar Kaçırma Neden Olur, Tedavisi Nedir

İdrar Kaçırmanın Sebepleri Nelerdir?

İdrar kaçırma kadınlarda sık olarak görülen günümüzün müzmin hastalıklarından bir tanesidir. Bu hastalığın görülme yaş aralığı değişmekle birlikte genel olarak 50 yaş üzerindeki bayanlarda daha fazladır. Bunun sebepleri birden fazla olup, kesin sebebinin bilinerek tedavi edilmesi de önemli bir husustur. İdrar kaçırma problemi yaşayıp kimseye söyleyemeyen, doktora dahi gitme konusunda karar veremeyip bunu kendi kendine bulduğu çözümler ile çözmeye çalışan birçok kadın mevcut. Bunun sebeplerinin başında kişinin dar bir çevrede yetişmesi, utangaçlık, doktor fobisi sayılabilir. Ancak şu unutulmamalıdır ki sağlıkta hiçbir şekilde ayıp olmaz. Sağlık söz konusu ise gerek erkek, gerek kadın muhakkak ki doktora gitmelidir. İdrar kaçırmanın sebepleri olarak kişinin çok fazla doğum yapması, hamilelik, mesane çıkışında olan herhangi bir tıkanıklık, vajinada oluşan enfeksiyonlar sayılabilir.

İdrar Kaçırmanın Sebepleri Nelerdir

Normal Doğumun İdrar Kaçırma Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Kadınlar hamile kaldıkları andan itibaren rahmin hemen altında olan olan mesaneye baskı başlamaktadır. Bu baskı bebeğin rahim içinde büyümeye başlaması ile doğuma kadar geçen sürece kadar olan zaman diliminde daha da artmaktadır. Özellikle doğuma çok az bir zaman kala idrar tutmada güçlük çekilmektedir. Hamilelik sürecinin sonrasında doğum anında eğer bu normal doğum ise, mesanenin kasılarak idrarın kaçmasını engelleyen kasların zarar görmesi muhtemel olmaktadır. Dolayısı ile normal doğum sayısı artan kadınlarda idrar kaçırma oranları daha yüksek olmaktadır.

Normal Doğumun İdrar Kaçırma Üzerindeki Etkileri Nelerdir

İdrar Kaçırma Tedavisi

Günümüz koşullarında hemen her rahatsızlığın bir tedavisi bulunmaktadır. Kadın hastalıkları ve doğum üzerine gün geçtikçe yeni yöntemler, tanı ve tedavi yöntemleri geliştirilmektedir. İdrar kaçırma tedavisi olan bir hastalık olup, önemli olan rahatsızlık şikayetlerinin başlamasının hemen ardından geç kalınmadan tedavi sürecine başlanmalıdır. Tedavi yöntemi olarak günümüzde en çok uygulanan ve başarı sağlanan yöntem ise manyetik pelvik taban stimülasyonudur.  Bu yöntemden sonuç alamayan hastalarda vaka ilerlemiş bir vaka olmaktadır. Zamanında doktora gitmeyip, tedaviye başlamayan kişilerde daha da ilerlemiş olan hastalık ancak cerrahi müdahale sonucunda tedavi edilebilmektedir. Çok kısa süren bir ameliyat sonrasında hasta eski sağlığına hemen kavuşmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Adet Düzensizliği Nedir, Tedavisi ve Sonuçları başlıklı makalemizde Adet döngüsü, Adet düzensizliği ve Adet düzensizliğinin tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


İdrar Kaçırma Neden Olur, Tedavisi Nedir? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ