Kadına Dair Herşey

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonu, bakteriler sebebiyle olur. İdrar yolundan mesaneye kadar uzanan bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyondur. Enfeksiyon sadece mesanede görüldüğü gibi farklı yerlere de ulaşabilir. Bu enfeksiyonun mesanede görülmesine “sistit” denir. Aynı zamanda üst idrar kanalını ve böbrekleri de etkileyebilir. Bu enfeksiyon erkeklere nazaran kadınlarda daha fazla oluşur. Sebebi kadınlarda idrarı mesaneden uzaklaştıran kanal daha kısa olmasıdır. Ayrıca menopoz dönemine girmiş kadınlarında enfeksiyonu taşıma riski daha fazladır. Bu sebeple menopoza giren kadınların hastalıktan korunmak için çeşitli önlemler alması gerekir.

idrar-yolu-hastaligi

Tedavi Nasıl Olur?

İdrar yolu enfeksiyonun tedavisi uygun ilaçlar ve antibiyotik alımlarıyla olur. Bunun için ilk olarak sıvı tüketimini arttırmak gerekir.  Bu enfeksiyonun tedavisi genellikle antibiyotik alımı ile yapılır. Bu süreçte kullanılan antibiyotikler böbrekten atılan mikroorganizmalara uygun olarak seçilmelidir. İlaç kullanımı yanında bol su tüketmek tedavi sürecini hızlandıracaktır. Aynı şekilde C vitamini takviyesi yapılabilir. Ortalama olarak 3 gün içerisinde tedavide bir gelişme olmaz ise antibiyotik tercihi değiştirilmelidir. Bunun yanında tercihe göre ağrı kesici de kullanılabilir. Enfeksiyon sık sık tekrarlıyorsa altında yatan sebepler tespit edilip ameliyat olunması gerekebilir. Hastanın bu süreçte kendisini, kasık bölgesini sıcak tutması gerekir. Kafein, alkol tüketimi kesilmelidir. İdrar tutulmamalıdır. İç çamaşırı hijyeni de oldukça önemlidir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

  • Olduğundan daha sık idrara çıkma
  • Sürekli idrarınız varmış hissi
  • İdrara çıktıktan sonra ağrı hissetmek, yanma hissi
  • Karın bölgenizde şişlik, ağrı
  • Bel ağrısı veya pelvik bölgede ağrı
  • İdrar bulanıklığı
  • Kokusu ağır idrar

Bunların yanında yükselen ateş, halsizlik gibi problemlerde olabilir. Bu durumda doktorunuza danışmalısınız.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri

İdrar yolu enfeksiyonu, bakteriler sayesinde gerçekleşir. Bu bakteriler dışarıda kullandığınız bir tuvaletten bulaşabilir.  Bunun yanında doğumu sıkıntılı olan bebeklerde idrarın idrar yolunda birikmesiyle olabilir. Böbrek taşı, prostat büyümesi gibi durumlarda idrar yolunuz için bakteri üretebilir. Eğer bağışıklık kazanmış bir hastalığınız var ise örneğin şeker hastalığı gibi, vücudunuzun bakterilere karşı olan direncini azaltır. Bu sebeple bünyeniz bakteri kapmaya daha müsait bir hal alabilir. Farklı sebeplerle idrarını kendi kendine yapamayan kişiler sonda kullanır. Normal bir bireye göre sonda kullanan bireyin bu enfeksiyonu kapma olasılığı daha fazladır. Ayrıca cinsel olarak aktif olan bireylerin aktif olmayan bireylere göre enfeksiyonu kapma olasılığının daha fazla olduğu saptanmıştır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Süreci

İdrar yollarında enfeksiyon olan kişinin hemen doktora başvurması gerekir. Hastanede yapılan tahliller neticesinde kuvvetli antibiyotik ilaçlar verilir. Şiddetli ağrı ve ateş ile doktora başvuran kişilere serum takılmaktadır. Doktorun önerdiği ilaçlara ek olarak her gün bol miktarda su içmek, bakterilerin çok daha rahat vücuttan atılmasını sağlar. İlaçlar kesinlikle yarım bırakılmamalı tamamen bitirilmelidir. Hastalık geçti düşüncesi ile ilaçları yarım bırakma, bakterilerin çok kısa süre içinde tekrar çoğalmasını sağar.

Evde Yapılabilecekler

Tedavi sürecinin daha hızlı ve etkili olması için doktorunuzun tavsiyeleri yanında evde de yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Bu sayede ağrılarınızı ve yanma hislerinizi biraz daha azaltabilirsiniz. Bol bol su içmekle birlikte kafein, alkol, kahve ve asitli içecekleri tüketmeyi en aza indirmenizde fayda olacaktır. Sıcak olmama koşuluyla karnınızın alt bölgesine ılık su kompresi yapabilirsiniz. Bu sayede mesanedeki ağrınız hafifleyebilir. Bir diğer çözüm yolu ise kızılcık suyu tüketmektir. Kızılcık suyunun vücut direncini arttırdığı söylenmektedir. Yani enfeksiyona karşı koruma sağlıyor. İdrar yolu enfeksiyonunu sık yaşayan kadınlarda kızılcık suyu tüketiminin faydası olduğu gözlemlenmiştir.

 

Bir önceki yazımız olan Etiket Okuma: Sağlıklı Beslenme Yolunda Önemli Bir Adım başlıklı makalemizde etiket ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ