Kadına Dair Herşey

İdrarda Yanma Neden Olur?

İdrarda Yanma Neden Olur?

 


İDRAR YOLU ENFEKSİYONU

 İdrar yolu vücutta böbrekleri, idrar kanallarını, mesaneyi(idrar torbası) ve üretnayı(idrarın atıldığı kanal-sidik borusu) kapsar. Bildiğimiz üzere idrar yolu enfeksiyonu oldukça sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Daha çok kadınlarda görülür. Ağrılı ve sıkıntı verici olmasıyla birlikte çoğu kez kendiliğinden veya doktorunuzun belirleyeceği bir antibiyotik tedavisi ile birkaç gün içerisinde geçer. Nadiren de olsa çocuklarda da görülür. Bu rahatsızlık basit bir idrar testiyle hemen teşhis edilir. Başlıca nedeni ise bakterilerdir. Normalde vücut tarafından zararlı bakteriler, kimi zamanlarda vücudun savunma sistemine karşı enfeksiyona neden olur. Peki idrar yolu enfeksiyonunun nedenleri nelerdir? Şimdi kısaca nedenlerinden bahsedelim. Dediğimiz gibi en başlıca nedenleri arasında bakteriler yer alır. Onun yanı sıra genital hijyen, böbrek taşları, mesanenin tam boşalmaması, zayıf bağışıklık sistemi, kabızlık ve cinsel ilişki de idrar yolu enfeksiyonunun nedenleri arasındadır. Ek olarak diğer nedenleri arasındadiyabet hastaları, hamile ve menopoz döneminde olan kadınlarda da görülebilir.

 

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Sık idrara çıkma

Aşırı derecede idrara çıkma isteği

İdrara çıkarken ağrı

İdrarı yapma sırasında yanma

İdrarda kan

İdrarda kötü koku

Belirtilere ateş, kusma, bulantı gibi belirtilerde eşlik ediyorsa enfeksiyonun böbreklerde olma olasılığı da söz konusudur.

 

 Peki bu belirtilerden ne zaman sonra doktora görünmeliyiz?

 

Şimdi kısaca ne zaman doktora görünmeliyiz ondan bahsedelim.

Eğer belirtiler hafif ise idrar yolu enfeksiyonu birkaç gün içerisinde geçecektir. Belirtilerin devam etmesi, aşırı rahatsızlık vermesi ve birkaç gün içerisinde geçip, tekrarlaması halinde bir doktora başvurulmalı ve bunun dışında aşağıdaki durumların gerçekleşmesi halinde hemen bir doktora görünülmesi daha sağlıklı olacaktır.

Ateşiniz yükselmiş ve belirtiler ani şekilde kötüleşmişse, hamileyseniz, diyabet hastasıysanız.

Peki bu rahatsızlığın tekrar etmemesi için neler yapabiliriz son olarak bir de bu duruma değinelim.

Bol su içmeli

Bol idrara çıkmalı

Temizliğe önem vermeli

Ayakları üşütmemeye özen göstermeli

Gaz yapan yiyeceklerden ve baharatlılardan kaçınmalı

Sigara içmemeli ve alkol kullanılmamalı

İdrar yolu enfeksiyonunu kendi başınıza tedavisi imkansızdır fakat yakalanmamak için daha dikkatli olabilir ve önlem alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Epilepsi Ve Tedavisi başlıklı makalemizde epilepsi rahatsızlığı ve sara hastalığı hakkında bilgiler verilmektedir.


İdrarda Yanma Neden Olur? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ