Kadına Dair Herşey

İkili İlişkilerin Düşmanı Kıskançlık

İkili İlişkilerin Düşmanı Kıskançlık

 

Bir ilişkide taraf fark etmeksizin yaşanan doğal olmasının yanı sıra en tehlikeli duygu hiç şüphesiz kıskançlıktır. Sevdiğiniz insanın başka birine yönelimi size ister istemez bu duyguya kaptırır.  İlişki esnasından yaşanan dozunda kıskançlıklar, heyecan ve hoş tatlar katıyor olsa da dozunu biraz aşmış olan ya da esiri haline gelinen kıskançlık yaşanılası kötü olayları beraberinde getirir.

 

Kıskançlık Aşkı Mı Gösterir

Günümüz ilişkilerin en büyük sorunu olması sebebi ile kıskançlık nedir herkesin en merak ettiği sorular arasında gelmektedir. Kıskançlık karşınızdaki kişiyi kaybetmek korkmaya bağlı olan olumsuz tutum ve karmaşık bir psikoloji halidir.

Uzmanlara göre özgüven eksikliğinden kaynaklandığı düşünülen kıskançlık gerçek sebepler ile kaynaklı olarak oluşabileceği gibi tamamen hissiyata bağlı olmak sureti ile hayal ürünü sebeplerden kaynaklı olarak da ortaya çıkabilir. Bu açıdan da bakılacak olursa kıskançlık bir aşk göstergesi ya da aşk hali değildir. Kıskançlık içerisinde barındırmış olduğu yetersizlik hissi ve özgüven eksikliği ile kişide sürekli olarak sahibi olduğu aşkı kaybedeceğini ya da hak etmediğini düşünmeye sebep olur.

Bu durum sağlıksız neticelere yol açarak, devamlı surette kontrol arzusunu tetikler ve kişi hayatındaki kişiyi takip etmeye sınırlamaya ve üzerinde baskı oluşturmaya başlar. Oluşan ilişkide aşırı kıskançlık durumu, karşı tarafı ilişkiden daha çok koparır. Sonuç olarak ilişkinin sağlamlılığı ve devamlılığı tehditler ile değil sevgi ile olur.

İlişkiye Verdiği Zararlar

kiskancHer ne kadar bazı durumlarda aşk ve sevginin kanıtı gibi görünüyor olsa da kıskançlık psikoloji ile alakalı olup, çok yıpratıcı ve yorucu zamanlar geçirmenize neden olabilir. Kıskançlığın başladığı ilişkide sürekli suçlama olur.

Yaşanan her problem karşı tarın sizi suçlu ilan etmesi için bir araç haline gelir. Bu davranış biçiminin ardından küçümseme gelir ki herkesin yanında sizi küçük düşürmeye ve eksik hissettirmeye başlar. Bu karşınızdaki kişinin kontrolü ele geçirme arzusundan kaynaklanmaktadır.

Sürekli kendi yeteneklerinden bahseden sizden üstün olduğuna inanmanızı sağlamaya çalışırlar ki bundaki amaç kendinizi kötü hissetmeniz ve bu sayede karşınızdaki kişiden başka hiç kimsenin sizinle ilgilenmeyeceğini ve değer vermeyeceğini düşünmenizi sağlamaktır. Bir diğer en önemli durum ise acındırma halidir.

Ağlayıp, sızlayarak duygu sömürüsü yaparak size kendini en kötü insan olarak hissettirmeye çabalarlar. Tüm bu tutumlar ilişkiyi çıkmaza sürükler. Mutsuzluk arttıkça siz de tepki vermeye başlarsınız. İlişki savaşa dönüşür ki aşk hayatı mutlu etmek için yaşanması gereken bir duygudur ve söylenilenin aksine kıskançlık ile kardeş değildir.

Kıskançlık İle Başa Çıkma Yöntemleri

Çağımızın en büyük sorunu olan ilişkide kıskançlık ve güvensizlik ilişki içerisindeki kişilerin 3 temel kuralı uygulaması ile çözülebilir. Kıskançlık durumunun üstesinden gelebilmek için öncelikli olarak beklentilerinizin ve fikirlerinizin ne olduğuna dair net bir tavır sergilemeli ve iki tarafa da makul gelenler kurallar belirlenmelidir.

Bu kurallara uyulması karşılıklı beklentilerin daha net anlaşılmasını sağlayacaktır. Sonrasında ilişki içerisinde kıskançlığa sebep olacak tavır ve davranışlardan kaçınmak birbirinizi önemsediğiniz göstermek adına büyük bir adım olduğundan kıskançlık sorununu ortadan kaldırmak adına büyük bir faktör olacaktır. Ancak kıskançlık konusunun üstesinden gelmek adına en önemli yol çiftler arasında olan bağı daha da güçlendirmek olacaktır.

Kıskançlığın alt yapısında güven sorunu bulunulduğundan, bu soruna neyin yol açtığını tespit etmek gerekir. Sonrasında ayrıntılı bir şekilde sorunun ortadan kaldırılması halinde aradaki bağ daha da güçlü hale gelecektir ki bu kurallar kıskançlık krizlerinin önüne geçmeyi sağlarken daha güçlü ilişkiler kurmanıza da yardımcı olur.

 

 

Bir önceki yazımız olan Uzun ve Mutlu İlişkiler İçin Tavsiyeler başlıklı makalemizde mutlu çiftler hakkında bilgiler verilmektedir.


İkili İlişkilerin Düşmanı Kıskançlık Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ