Kadına Dair Herşey

İktiyozis Hastalığı Resimli Örnekleriyle Sizde De Olabilir

İktiyozis Hastalığı Resimli Örnekleriyle Sizde De Olabilir

Önemli beyin hastalıkları veya damar iltihaplanmaları ile kıyaslanınca İktiyozis Vulgaris denen cilt hastalığı insan sağlığı için büyük bir sorun teşkil etmiyor. Halk arasında balık pulu veya balık derisi hastalığı olarak geçen bu cilt bozukluğu derinin bazı noktalarda koyulaşması ve pul pul dökülmesi olarak tanımlanıyor.

iktiyozis-resimleri

İktiyozis Hastalığı Cildin Sürekli Kendini Yenilemesine Engel Olur

İnsan cildi sürekli olarak kendini yenileyen bir yapıya sahiptir. Her gün binlerce cilt hücresi ölür ve yerine de binlerce cilt hücresi gelir. Ölen bu hücreler her gün dökülür ama iktiyozis hastalığı bu süreci bozar. Hücreler ya çok hızlı büyürler ya da derinin dökülme süreci normalden daha yavaş gerçekleşir. Her iki durumda da ölü hücreler vücudun bazı yerlerinde tabakalar halinde birikir ve renkleri de koyulaşarak balık puluna benzer bir görünüm alırlar. Dirsekler, el üstleri, bacakların arka kısımları en çok görüldüğü yerlerdir. Kafatasında veya el içleri ile ayak tabanlarında görülen iktiyozis yer yer çatlamalara neden olup acı verebilir. İktiyozis nedir sorusuna verilen bu cevaplar kuru döküntülü deri hastalığını tanımlar. Hasatlık genetiktir, tedavisi şimdilik yoktur, iyileşmiş gibi görünen durumlarda zamanla kendini tekrarlayıp geri dönebilir. Ciltte kaşıntı, pullanma, kurulaşma gibi süreçler yaşanır.

iktiyozis-hastaligi

Kişisel Bakımın Yetmediği Zamanlarda İktiyozis

Hastalığın kesin tedavisi olmadığı için alınacak tedbirler durumu en aza indirgemek üzerine kuruludur. Kişisel bakım bir tedavi şekli olarak öne çıkar. Bu hastalığın insan sağlığı üzerinde görünüşten dolayı psikolojik etkileri olabilir. Uzun süreli banyolar, sıvı yağ içeren sabunlar, nemlendirici kremler, özellikle vazelin cildi kuru bırakmamak açısından yararlıdır. Ama oluşumlar artıyorsa cilt biyopsisi yapılabilir. Bu durumda hastalığın genetik olduğu düşünüldüğü için iktiyozis tedavisi sürecinde dermatolog (cilt uzmanı) hastanın genetik hikayesini de öğrenmek isteyecektir.

iktiyozis-belirtileri iktiyozis-gorselleri

Bir önceki yazımız olan Genital Bölge Temizliğini İhmal Etmeyin başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


İktiyozis Hastalığı Resimli Örnekleriyle Sizde De Olabilir Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ