Kadına Dair Herşey

İlişkide Yaş Farkı Önemli Mi?

İlişkide Yaş Farkı Önemli Mi?

 

İlişkiler genel olarak bakıldığında bireysel olarak ihtiyaçlarla ve kişinin beklentisi ile yaşam koşullarıyla paralellik göstermektedir. Gençlik döneminden itibaren genel olarak kabul gören ilişki ve yaş farkı algısı hem kadın hem de erkekler için benzer yaş dönemlerinde yaşanan ilişkilerin doğruluğu yönündedir.

Yaşın burada belirleyici olmasının sebebi yaşanmışlıklar, biyolojik olarak gelişmişlik ve duygusal ve cinsel açıdan olgunluk gibi koşullardır. Yani 15-20 yaş aralığındaki biriyle 30 ve üzeri yaş aralığının düşünceler, paylaşımları aynı olmayacaktır.

Gençlerde ve Yetişkinlerde Yaş Farkı

Basit bir genelleme yapılacak olursa, yaşın ilerlemesine bağlı olarak aradaki farkın daha az belirleyici olduğu hissedilebilir. Yaşı ergenlik ve yeni gençlik döneminde olanlar ilişkide yaş farkı konusuna çok önem verirken daha ileri yaşlardakiler bunu daha az önemseyebilir. Ancak yine 0-7 yaştan fazlası pek ideal bir durum olarak kabul edilmez.

Cinsiyete Göre Yaş Farkı Algılaması

cg1900.

cg1900.

Kadın ve erkeklere göre cinsiyet temelli olarak da bazı görüşler söylenebilir. Örneğin kadınların erkeklere göre daha çabuk olgunlaştığı bilinen bir gerçektir. Hatta çoğu zaman birkaç yaş daha büyük erkek seçmek isteyen kadınların sayısı azımsanamayacak kadar çoktur. Ancak çevrede bazen ciddi yaş farklarının olduğu birliktelikler de görülür. Kadın veya erkeğin daha büyük yaştaki partnerden nasıl bir beklenti içinde olduğu, geçmişteki yaşantıları ve ilişkiye bakış açısı bunda belirleyicidir.

Sadece Çıkar Amaçlı Yapılan Evlilikler

Erkek veya kadın bazen ilişkiyi sadece karşı taraftan ticari açıdan fayda sağlamak için ilişki beklentisine girer. Bu gibi potansiyel olarak sorunlu sayılabilecek durumlarda yaş farkının ilişkide önemi kalmamış, ilişki duygusal ve cinsel bir paylaşım olmaktan ziyade sadece yaşamın devamlılığı için gereken para için cinsellik amaçlı bir ilişki biçimi olur. Bu tip ilişkilerde bazen kişiler kendini çaresiz hissettiği için, bazen sadece zengin olmak ve daha iyi şartlarda yaşamak için normalde sevgili olmayacağı ve cinsel paylaşımda bulunmayacağı kişiyle ilişki yaşayabilir.

Büyük Yaş Farkına Rağmen Gerçek Aşk Yaşanır Mı?

Sevgililik, aşk ve cinsellik ilişkileri tamamen bireysel beklentilere göre kişinin kendi seçimi doğrultusunda oluşur. Yaş farkını kişilerin karakterinde ve beklentilerinde genel ölçü almak çok sağlıklı değildir.

Bir önceki yazımız olan İşkolik Erkekle Nasıl Başedilir? başlıklı makalemizde işkolik erkek hakkında bilgiler verilmektedir.


İlişkide Yaş Farkı Önemli Mi? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ