Kadına Dair Herşey

İlk Yardım Nasıl Yapılır (Yardım Sırasında Yapılan 9 Hata)

İlk Yardım Nasıl Yapılır (Yardım Sırasında Yapılan 9 Hata)

Hemen hemen hepimiz ilk yardımda bulunmak için bazı temel şeyleri hatırlarız. Ancak bildiklerimiz doğru mu ya da bildiğimiz şeyleri uygulamak, kişiye yardımcı olacak mı? İlk yardım uzmanı Ilya Boyko, insanların ihtiyaç sahiplerine ilk yardım yaparken yaptığı en yaygın ve tehlikeli hataları açıklıyor.

Birilerinin hayatlarını kurtarmanıza yardımcı olacak bu basit kurallara dikkat etmenizi öneririz.

ilk yardim nedir

Bir Uzmanın Açıklamasıyla, İlk Yardım Nasıl Yapılır ve  Yapılan 9 Tehlikeli Hata Nedir?

 1. Ateşiniz Varken Terlemeye Çalışmak Kötü Bir Fikirdir

Ateşlenme ve ilk yardım

Hasta olduğunuzda ateşiniz varsa ve titriyorsanız, bu durum vücut sıcaklığınızın arttığının bir göstergesidir. Kendimizi sıcak şeyler ile sardığımızda ise bu sıcaklık daha da hızlı bir biçimde artar. Her ne kadar ısı enfeksiyona karşı savaşmakta etkili de olsa, 38 dereceden daha yüksek bir vücut sıcaklığı bedeniniz için faydadan çok zarara neden olacaktır.

 

Eğer titremeyle birlikte ateşiniz de varsa, ısınmak yerine kendinizi soğutmaya çalışmalısınız.

 

 1. Epilepsi Nöbeti Geçiren Birinin Ağzına Bir Şey Koymayın

Epilepsi nöbeti

Eğer ağızlarına bir şey koyarsanız, kişinin dişlerinin kırılmasına neden olabilirsiniz. Nöbet sırasında epilepsisi olan kişi kendi dillerini ısıramaz çünkü o sırada şiddetli bir biçimde kasılıyordurlar. Sadece çok hafif bir biçimde ısırabilirler ancak bu da büyük bir zarara neden olmaz. Yapabileceğiniz en iyi şey kişinin başının altına yumuşak bir şey koymaktır. Bu, olası beyin sarsıntılarını engellemeye yardımcı olacaktır. Kasılmalar geçtikten sonra kişiyi yan duracak şekilde döndürün.

 

 1. Yanıklara Hemen Krem Sürmeyin

Yanıklarda ilk yardım

Deri yandığında, vücut dokusunun derinlerine inen aşırı ısıya maruz kalır. Bu durumlarda yapılabilecek en iyi şey ilgili bölgeyi 15 dakika boyunca soğuk su altında bekletmektir. Bu aşırı ısınmayı geçirecektir. Kaza olur, olmaz cilde herhangi bir şey sürmeyin çünkü bu ısının sıkışıp, kalmasına neden olacaktır. Kazadan 20 dakika veya daha sonra sürebilirsiniz.

İlk yardım sırasında yapılan bir diğer hata

 1. Sağlık Personelleri Olmadan Yaralı Birini Sürüklemeyin

Yaralanmalarda ilk yardım teknikleri

Eğer yolda bir kaza olduysa yaralı kişiyi hareket ettirmeyin ve kesinlikle tek başınıza ya da çevredekilerle yaralıyı araçtan çıkartmaya çalışmayın. İşleri sadece daha da kötü bir hale sokacaksınızdır. Bu kural sadece aracın alev alması gibi bazı önemli durumlarda bozulabilinir. Birilerini sürüklemek yerine şunları yapmalısınız:

 

 • Ambulansı arayın.
 • Eğer yapabiliyorsanız, aracın motorunu durdurun.
 • Kanama varsa, durdurun.
 • Yaralının sakin kalmasını sağlayın.

 

 1. Eğer Biri Boğuluyorsa Sırtlarına Vurmayın

Boğulan kişiye ne yapmalı

Eğer birinin sırtına vurursanız, sıkışan nesnenin nefes borusunda daha da derinlere gitmesine neden olursunuz. Bunun yerine kişiyi öne doğru eğin, sakin olduklarından emin olun ve iki sefer çok yavaş şekilde nefes almalarını sağlayın. Bu, nefes almayı kolaylaştırır ve tıkanmaya neden olan nesnenin çıkmasını sağlar.

 

 1. Bilincini Kaybeden Kişinin Dilini Dışarı Çıkartmaya Çalışmayın

Bilinç kaybı ilk yardım

Bilincini kaybetmiş birini sırt üstü yatırmak çok tehlikelidir çünkü dil geriye doğru giderek, nefes borusunu tıkayabilir. Bunun olmamasını sağlamak için kişiyi herhangi bir tarafına çevirmek veya başlarını arkaya itmek yeterli olacaktır. Dili, ağızdan dışarıya çıkartmaya çalışmamalısınız.

 

 1. Eğer Kanama Atardamardansa Yara Üzerine Turnike Uygulamayın

Kanama için ilk yardım

Atardamar kanamalarını tespit etmek kolaydır ve okulda size öğretildiği gibi sadece kanın rengine bakmanıza gerek yoktur. Atardamar kanamalarında kan basınçlı bir biçimde hızla akar bu yüzden kana sanki bir çeşme gibi gerçekleşir. Bu gibi durumlarda hemen atardamara baskı yapmak için kasık bölgesine veya koltuk altına bastırmalı ve bir sargı ya da kemer yardımıyla uzuvları gövdeye yakın tutmalısınız. Eğer toplardamardan bir kanama var ise sargı değil bir bandaj uygulanmalıdır çünkü aksi durumda gelen kan akışı ters yöne dönebilir.

 

 1. Bedenin Donmuş Kısımlarını Ovmayın

Donma sırasında yapılacaklar

Donan kısımları ovduğumuz zaman kılcal damarlarımıza zarar veririz ki, bu da durumu daha kötü yapar. Bu durumlarda sıcak su kullanmak da oldukça sakıncalıdır. Eğer donma yaşarsanız, etkilenen kısımları yavaşça ısıtmaya çalışmalısınız. Ellerinizi soğuk suya koyun ve suyun ısısını yavaşça arttırın.

 

 1. Gücünüzü Değerlendirin ve Mantıklı Düşünün

İlk yardım teknikleri

Acil bir duruma öncelikle hangi hareketlerin size zarar verebileceğini düşünmelisiniz ve sadece kendinize zarar vermeyeceğinizden emin olduğunuzda yardımcı olmalısınız. Örneğin elektriğe yakalanmış birine dokunduğunuzda, bu sefer bir yerine iki yaralı olacaktır. Bu gibi durumlarda akım kaynağını kesmeli veya kurbanı akım kaynağından ayırmak için tahta bir nesne kullanmalısınız.

 

Bir acil durumda harekete geçmeden önce iyice düşünmelisiniz aksi durumda işler olduğundan daha kötü bir hal alabilir. Sadece yardımı dokunacağından emin olduğunuz tavsiyeleri kabul edin ve uygulayın ve her zaman hemen acil durum ekiplerini bilgilendirin.

Bir önceki yazımız olan Coca Cola'nın Daha Önce Duymadığınız 10 Kullanım Alanı başlıklı makalemizde Coca cola ve faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.


İlk Yardım Nasıl Yapılır (Yardım Sırasında Yapılan 9 Hata) Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ