Kadına Dair Herşey

İmplant Nedir ve Nasıl Yapılır?

İmplant Nedir ve Nasıl Yapılır?

İmplant Nedir ve Nasıl Yapılır?

İmplant Nedir ve Nasıl Yapılır

İmplant; eksik olarak bulunan dişlerin estetiğini ve fonksiyonunu yeniden sağlamak amacı ile uygun malzemeden yapılan ve çene kemiğine yerleştirilen yapay bir diş köküdür. Eksik dişlerin yerine yapılan implant, uzun ömürlüdür. Yaşam boyu sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Genellikle titanyumdan yapılan bir vida şeklindedir. Diş doktorları tarafından steril ortamlarda, cerrahi işlem ile çene kemiğine yerleştirilir. Bu işlemin ardından 2 ila 3 ay arasında implant, çene kemiğine tutunur. Bu aşamalar gerçekleştikten sonra, gerçek bir diş kökünün yerini alır. Üzerine yerleştirilecek olan protezi taşıyabilecek duruma gelir. Bazı durumlarda hastalara genel anestezi uygulanır. İmplant uygulamasına geçebilmek için, öncelikle implantı destekleyebilecek kemik yapısı olması ve diş etlerinin de sağlıklı olması gerekir. Bunların var olmadığı durumlarda, ilave kemik cerrahisi uygulanabilir. Bu doğrultuda, implant işlemi yeniden gerçekleştirilir.

implant işlemi

İmplant Nasıl Yapılır?

İmplant tedavisi üç aşamadan oluşmaktadır.

İmplant Nasıl Yapılır

1) Muayene aşaması: İlk olarak hastanın genel sağlık durumu test edilerek, röntgenler çektirilir. Hastanın ağız sağlığı durumu yani tartar temizliği, diş etlerinin tedaviye ihtiyacı olup olmadığı gibi işlemlerin yapılması gerekiyorsa yapılır. Bruksizm yani diş gıcırdatma alışkanlığı veya dişlerini düzenli olarak fırçalayıp fırçalamadığı gibi durumlar da tespit edilir. Daha sonra, yeteri miktarda kemik olup olmadığına bakılır. Yapılan tüm işlemlerin ardından kemik yapısı yetersiz ise, kemik bazı yöntemler ile kalınlaştırılır. Fakat bu işlem implant tedavi süresinin uzamasına yol açabilir.

2) Planlama aşaması: Planlama aşaması, implant tedavisinin ikinci aşaması olarak bilinir. Bu aşamada, implant tedavisinin yapılacağı bölgenin dokusuna bakılır. Yapılan muayenelerin sonucunda, hastanın durumu implant tedavisine elverişli ise implantın çapı belirlenir.

3) İmplantın yerleştirilmesi: İmplant işlemine, klinik bir ortamda, lokal anestezi yapılarak başlanır. Anestezi işleminin ardından cerrahi operasyon ile diş eti açılır ve çene kemiği ortaya çıkarılır. Öncelikle, çene kemiğine küçük çapta rehber deliği açılır. Ardından rehber delik yavaşça genişletilir ve implantın yerleştirileceği forma uygun bir şekle getirilir. Çene kemiğindeki deliğin aşamalı olarak açılması sayesinde, kemik üzerinde oluşacak olan travmatik etki azaltılmış olur. Bu işlemin ardından çene kemiğinde açılan boşluğa implant vidaları yerleştirilir.

implant vidaları

İmplant Tedavisinin Ömrü

İmplant tedavisinin ömrü, bu tedaviyi uygulayan doktorun mesleki tecrübesinin yanı sıra hastanın dişleri ve ağız sağlığına önem vermesi ile doğru orantılıdır. Diğer yandan, sigara kullanımı da implant dişinin ömrünü belirlemektedir. Ağız ve diş sağlığına dikkat edilmediği takdirde, implantların ömrü kısa olur. Uygun koşullarda yerleştirilmiş olan implantlar, uzun süre dayanıklıdır. Aynı zamanda implantların uzun süre dayanıklı olabilmesi için hastanın kemik oranı değerlendirilmelidir. Sürekli olarak kontrol altında tutulmalıdır. Uygun bir şekilde bakımı yapıldığında, ömür boyu kullanılabilir.

İmplantların ömrünü kısaltacak faktörler ise; doğru bakımın yapılmaması, dişlere özen gösterilmemesi ve diş eti hastalıklarının olması gibi etkenlerdir. Hastaların sigara ve alkol kullanma alışkanlığının olması, implant dişlerde de olumsuz sonuçlara neden olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Gözaltı Morlukları İçin Cilt Bakımı Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde Aşırı uykusuzluk ve Gözaltı Morlukları hakkında bilgiler verilmektedir.


İmplant Nedir ve Nasıl Yapılır? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ