Kadına Dair Herşey

İnflamatuvar Bağırsak Rahatsızlığı Olanların Diyeti Nasıl Olmalı?

İnflamatuvar Bağırsak Rahatsızlığı Olanların Diyeti Nasıl Olmalı?

Dünyada insanların yüzde yirmisi bu rahatsızlıkla uğraşmaktadır. Bu rahatsızlığın ne olduğuna baktığımızda, tanım itibari ile bağırsakta sindirim problemlerinin neden olduğu, ishal ve sindirim ülserleri gibi ciddi sağlık sorunları ortaya koyduğunu görmekteyiz. Bu rahatsızlık, bağlantılı birçok rahatsızlığı da beraberinde getirir; chrohn, kolit, ülseratif gibi rahatsızlıklar.

sindirim problemleri

Hastalığın çıkış nedenlerine baktığımızda; lif bakımında düşük gıdalar ile beslenme, serbest radikaller, stres, kötü yaşam biçimi, beslenme bozuklukları gibi nedenleri görmekteyiz.

Bu sindirim rahatsızlığının, inflamatuvarın tedavisi bağırsak hastalıklarına uygun bir beslenme planı ile gerçekleşmelidir. Bu nedenle bizde yazımızda, bu hastalık için bir diyet programında neler olmalıdır? Sizinle paylaşmak istiyoruz.

Dikkat Edilmesi Gereken Diyet Planı

İnflamatuvar Bağırsak Rahatsızlığı yaşan insanların beslenmelerinde muhakkak, sindirimi kolay gıdalar tercih etmeleri gerekmektedir. Bunlar evde de kolaylıkla uygulayabileceğiniz besin takviyeleri tedavinizde size yardımcı olacak gıdalardır.

inflamatuvarın tedavisi

Su, özellikle sindirim sistemi için çok önemlidir. Bu nedenle her iki saatte bir mutlaka su içmeniz gerekmektedir. Ayrıca yine sindirim kolaylaştırıcı, taze sebze suları hazırlamalı ve bunları sizde eğer bir ishal oluşturmuyor ise tüketmeye çalışmalısınız. Ayrıca yine, evde hazırlayabileceğiniz bir kaynatmış olduğunuz kemik suyunu da bağırsakların çalışma tedavisi için tüketebilirsiniz.  Aloe vera bitkisinin yararlarından biri de vücudunuzdaki sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olmasıdır. Bunu da suyu tüketerek bağırsaklarınızın tedavisinde alternatif olarak kullanabilirsiniz.

Probiyotik zengini, ham kültürlü süt ürünleri dediğimiz gıdalar, bağırsak florasını dengelemektedir ve faydalı bakteriler üretilmesine yardımcı olarak, bağırsağı iyileştirmektedir de. Bu gıdalar; tercihen keçi sütünden yapılmış, organik yoğurt ve kefirdir.

Vücudumuz ve sindirim sistemimiz için faydalı yağlardan da bu rahatsızlıkta yararlanmalıyız. Balık yağı;sindirim sistemimizdeki inflamasyonları azaltması nedeniyle, avokado, yumurta, Hindistan cevizi yağı gibi gıdalardan alacağımız sağlıklı yağlar da, bağırsaklarımıza iyi gelerek hastalığın tedavisine yardımcı olacaktır.

Protein alımına da bu beslenme düzeninde mutlaka yer verilmelidir, çünkü sindirim sistemi rahatsızlıklarında görülen bir sorun da protein eksikliğidir. L-Glutamin tozu alarak da ishalleriniz için içine bulunan sindirim sistemini tamir eden amino asitler bulundurduğu için kullanımı önemlidir.

Ayrıca inflamatuvar bağırsak rahatsızlığı yaşayan kişiler, buğulama şeklinde pişirilmiş, nişastası olamayan sebzeleri tüketmelidirler.Meyve tüketimi de bağırsak için iyileşmede önemlidir.

İnflamatuvar Rahatsızlıklarda Tüketimi Sınırlı Olan Besinler

Paketlenmiş, pastörize hazır süt ürünleri bu rahatsızlığı olan kişilerde kullanımında sindirimde sıkıntılar oluşturabilmektedir. O yüzden tüketimi sınırlandırılmalıdır.

İnflamatuvar Rahatsızlıklarda Tüketimi Sınırlı Olan Besinler

Buğdayda bulunan glütenden uzak durulması gerekmektedir. Bu nedenle buğday ürünlerinden uzak durulması gerekmektedir.

Bağırsak bakterileri şekerden beslenirler o yüzden yararlı bakteriler için şeker tüketiminden de uzak durmalısınız.

Kahvede tüketimi sınırlandırılması gereken gıdalardandır. Çünkü içeriğindeki kafein bağırsakta inflamasyonu arttırabilir.

Bir önceki yazımız olan Karaciğer Temizliği İle Zayıflamak başlıklı makalemizde açlık orucu, detoks programı ve karaciğer temizliği için faydalı tarifler hakkında bilgiler verilmektedir.


İnflamatuvar Bağırsak Rahatsızlığı Olanların Diyeti Nasıl Olmalı? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ