Kadına Dair Herşey

İnsan Kendinin Doktorudur

İnsan Kendinin Doktorudur

İnsan Kendinin Doktorudur

 

Vücudumuz çok çeşitli ve görevleri farklı farklıorganlardan oluşmuştur. Her organın tek başına görevi farklı olmakla birlikte bir bütünün parçasıdır ve diğer organlardan etkilenebilmektedir. Her organ zaman zaman sağlık açısından sorunlar yaşayabilmektedir. Bu sorunların tedavisi çoğu zaman kişinin kendi elindedir.

İnsan Kendinin Doktorudur

Karaciğer vucudumuzun arıtma sistemi işlevi gören bir kimya fabrikası gibidir. Metabolizmamızın normal işleyişi sırasında kana karışna atıklar karaciğer tarafından bertaraf edilir, yağ molekülleri karaciğerin ürettiği safra tarafından parçlanaarak yakılır, depolamaya hazır hale getirilir. Kısacası karaciğer bir yandan sindirime yardımcı olurken diğer yandan da vucudun kimyasal dengesinin sağlanmasında vazgeçilmez bir rol oynar. Ağır yiyecekler, sindirim sistemini zorlayan sindirilmesi zor besinler, alkol, aşırı yağlı yiyecekler, ve aldığımız ilaçların bir kısmı karaciğerin yükünü arttırır.

Karaciğer vucudumuzun arıtma sistemi

Sağlıklı bir karaciğer için yapılması gerekenler

 • Bol bol su için: Motor yağı nasıl bir makinenin hareketli parçalarını sürtünmeye karşı korursa vucudumuzda da su aynı işlevi görür. Metabolizmamızın tam kapasite çalışabilmesi için yeteri kadar su tüketmek çok önemlidir.

Sağlıklı bir karaciğer için yapılması gerekenler

 • Alkolden uzak durmak: vücutta hemen her organa zarar veren alkol karacieri de etkilemektedir. Uzak durmak durmak sağlık açısından önem arzetmektedir.

 

 • Aşırı tütün, beyaz şeker, aşırı kafein tüketimi karaciğerin baş düşmanlarındandır. Bu alışkanlıklarınmızı kararında tüketmek karaciğerinizin sağlıklı kalması için çok önemlidir.

 

 • Hafif ve orta dereceli egzersizler. Günde en az yirmi dakika hafif ya da orta seviyede egzersiz yapmak karaciğerin yağlanmasını engeller ya da çok yavaşlatır. Unutmamak gerekir ki yağsız karaciğer sağlıklı karaciğerdir.

Karaciğere iyi gelen 10 yiyecek

 • Sarımsak: Sarımsak karaciğerin enzim üretimini hızlandırarak detoks hızını arttırır. Ayrıca sarımsak selenyum ve alicin bakımından zengindir. Alicin ve selenyum karaciğer detoksunda sıklıkla kullanılan ve tavsiye edilen maddelerdir.

Karaciğere iyi gelen 10 yiyecek

 • Greyfurt: Greyfurt karaciğerin toksinleri ve kanserojen maddeleri dışarı atmasına yardımcı olur. Aynı zamanda C vitamini ve antioksidanlar bakımından da zengin olduğu için diyetimizden eksik etmememiz gereken bir yiyecektir.

 

 • Pancar:  Pancar (ya da pancar turşusu) yemek karaciğerin normal fonksiyonlarını düzenlemesine yardımcı olur. İçerdiği bioflavonoidler sayesinde karaciğere olduğu kadar dolaşım sistemine de faydalı bir fıda maddesidir.

 

 • Yeşil yapraklı sebzeler: Marul, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler kimi ağır metalleri, zehirli maddeleri, böcek ilaçlarını nötralize etmede etkilidir.

 

 • Yeşil çay: Yeşil çay bitkisel antioksidanlar bakımından en zengin yiyeceklerden birisidir ve karaciğerimizin sağlıklı çalışması için gereklibir besindir.

 

 • Avokado: Avokado vucudunuzun glutathione denilen bir antioksidanı ürtemesine yardımcı olmaktadır. Bu özel antioksidan karaciğerin filtreleme işlevini destekleyen ve hızlandıran bir özelliğe sahiptir.

 

 • Brüksel lahanası ve brokoli: Brüksel lahanası ve brokoli glucosinolate miktarını arttırır. Bu madde sindirim enzimlerinin daha verimli üretilmesini sağlayan bir katalizör işlevi görür. Bu da karaciğerinizin daha az yorulması demektir.

 

 • Limon: Yoğun C vitamini ve antioksidanların yanında limonun karaciğerin toksinlerden arınmasında yardımcı olduğu bilinmektedir

 

 • Zerdeçal:Doğal bir detoks ürünü olan zerdeçal vücudun yağ yakmasına ve ağır gıdaları sindirmeye yardımcı olur. Safra üretimini arttırarak sadece karaciğere değil aynı zamanda mideye de iyi gelmektedir.

 

 • Ceviz: Ceviz omega 3 bakımından zengin bir besin kaynağıdır ve omega 3 karaciğere iyi gelmesi gerekir.

 

Görüldüğü gibi elimizin hemen altında duran ve bizim için ne kadar faydalı olduğunu bilmediğimiz bir çok yiyecek ve besin kaynağı mevcuttur. Bizim tek yapmamız gereken uzanıp bunları almak ve tadını çıkara çıkara yemek ve aynı  zamanda sağlıklı kalmaktadır. Sağlıklı olmanın ilk adımı dengeli bir beslenme alışkanlığından geçmektedir. Bu asla akıldan çıkarılmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan SAÇ DÖKÜLMESİ VE TEDAVİSİ başlıklı makalemizde saç dökülmesi, Saç dökülmesi ve seyrekleşmesi ve SAÇ DÖKÜLMESİ VE TEDAVİSİ hakkında bilgiler verilmektedir.


İnsan Kendinin Doktorudur Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ