Kadına Dair Herşey

İş Hayatında Duygusal Zekâ

İş Hayatında Duygusal Zekâ

İş Hayatında Duygusal Zekâ

Emotional Quotient yani duygusal zekâ 90 lı yıllarda geliştirilmiş ve hayatımıza girmiş olan bir kavram. Duygusal zekâ duygusal durum değerlendirmesi yapar ve buna göre kişinin kararlarına yön vermesini sağlar. Kişinin hem kendi duygularının hem de karşısında ki kişilerin duygularının farkında olması ve onları doğru yönetme becerisi olarak adlandırılabilir. Dolayısıyla zekadan daha farklı olarak empati yeteneğinin gelişmesine olana sağlar ve bu sayede hem hayatta hem de iş hayatında farklı rollere ve duygulara hitap edebilen kişiler olmamızı sağlar.

İş Hayatında Duygusal Zekâ

Duygusal Zekâ ve Liderlik

Duygusal zekâ kavramının gelişmesiyle birlikte son 25-30 yıldır liderlik üzerine yapılan araştırmalar incelendiğinde etkin lider tanımlarının hepsinde duygusal zekâdan mutlaka bahsedilmektedir. Etkin ve iyi liderlerin duygusal zekâlarının oldukça gelişmiş olduğuysa yapılan araştırma ve ölçümler sonucu netlik kazanmış durumda. Duygusal zekâ iş hayatı içinde, takım çalışması, stres yönetimi ve başarıyı yakalamak açısından da son derece önemli.

Duygusal Zekâ ve Liderlik

İş yerinde Sağladığı Avantajlar

İş yerinde Sağladığı Avantajlar

Duygusal zekâsı gelişmiş kişilerin iş yerinde sağladığı avantajlar, kendini ve ait olduğu veya yönettiği takımı oldukça hızlı motive edebilirler, görüşme esnasında karşı tarafın beklentilerini yakalar ve görüşmeyi etkin bir şekilde yönetebilirler, baskı ve yoğun stres altında daha sakin kalabilirler, kendilerini rahat, açık ve net olarak ifade edebilirler, yanlış anlamadan kaynaklanan hataları hızla düzeltebilir konu üzerine takılı kalmazlar, beraber çalıştığı herkesin saygısını hızla kazanır ve ekibine aynı oranda saygı duyarlar. Özellikle kriz anlarında duygusal zeka açısından gelişmiş kişiler etkin ve akılcı bir yönetim ortaya koyabilirler, yardım istemeye ve etmeye çekinmez oldukları her ortamda verimliliği arttırırlar. Eleştiriye ve bu eleştirilere dayalı olarak kendilerini geliştirmeye fazlasıyla açık insanlardır. Pozitif düşünce temasını seçer ve ekibine bunu aşılarlar, bu yüzden asla kolay pes etmezler.

 

Bir önceki yazımız olan Dertleş Ama İçini Dökme başlıklı makalemizde Kim dost, kim düşman ve Olur olmaz herkese içini dökmek hakkında bilgiler verilmektedir.


İş Hayatında Duygusal Zekâ Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ