Kadına Dair Herşey

İşiniz Fazla mı Stresli?

İşiniz Fazla mı Stresli?

Günümüzde artan iş yükü ve her şeyin daha hızlı bir şekilde temin edilmesinden dolayı kısa sürede birçok iş yetiştirilmeye çalışılmaktadır. Öte yandan kalifiye elemanların çok fazla olması, gelir seviyesi, eğitim durumu gibi faktörler iş ve işveren boyutunda çalışanlara bazı yüklerin ekstradan yüklenmesine sebep olabilmektedir. İnsanların çalışma hayatında iş stresinin artmasından dolayı birçok kişi sağlığından olabilmektedir. İş stresi; iş güvenliği, mesai saatleri, sağlık sigortası, çalışma saatinin uzunluğu gibi faktörlerden etkilenebilmektedir.

İnsan Hayatını Kısaltan En Önemli Faktör: İş Stresi

stres

İş stresinin insan hayatını etkileyen en önemli faktörlerden biri olduğu çeşitli bilimsel çalışmalar sonucunda ortaya koyulmuştur. Birçok araştırma sonucunda iş stresinin insanlar üzerindeki etkisinin üç yıl içerisinde ortaya çıktığı belirlenmiştir. İş stresini atmanın yolları arasında öncelikle işten ayrılmadan önce masanızı toplamanız gelmektedir. Toplu bir masa aklınızın işyerinde kalmasını engeller ve ertesi gün daha motive olarak işe başlayabilirsiniz. Ayrıca işyerinden çıktıktan sonra bütün iş ve stresi iş yerinizde bırakın. Eve gelir gelmez kıyafetlerinizi değiştirin. Eve gelirken kullanmış olduğunuz yolu uzatmayın. Bir an önce eve ulaşıp günün yorgunluğundan uzaklaşın. Eve geldikten sonra bilgisayar ve akıllı telefonlarınızdan uzak kalın. Aksi halde dinlenemez ve aynı yorgunlukla bir sonraki gün işe devam etmek zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca evde iş konuşmayın ve bütün işyerinde yaşananları unutun. Yukarıda anlatılanlar “iş stresi nasıl atılır’ sorusunun cevabı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Eğitim ve Gelir Düzeyinin İş Stresine Etkileri

İş stresi yönetiminde eğitim ve gelir düzeyinin önemi büyüktür. Çünkü eğitimli insanların daha fazla gelir elde ettiği bilinmektedir. Bu da insanların iş stresini azaltarak ömürlerinin uzamasına katkı sağlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Sosyal Medyanın İnsanlar Üzerindeki Etkileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


İşiniz Fazla mı Stresli? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ