Kadına Dair Herşey

Islamayı Bileniniz Var Mı?

Islamayı Bileniniz Var Mı?

Evet, Batı Karadeniz’in özgün lezzetlerinden birisi de ıslama yemeği(banduma) ismiyle bilinen yöresel yemeğidir. Oldukça eski bir tarihe sahip olan bu lezzet Karadeniz’in şehirde şehire isim değiştirdiği bir lezzettir. Kastamonu’da Banduma ismiyle bilinen bu yemek ağır misafirlerin ağırlanacağı sırada yapılır. Hatta şehirlerde bile hala bu yörenin insanları memleketlilerine bu yemeği hazırlayarak küçük bir jest yapmaya çalışır ve karşılığında da büyük bir mutlulukla karşılanır. Yöresel lezzetleri sevenler için mutlaka denenmesi gereken bir lezzettir. Tavuk ve yufkanın buluşmasıyla elde edilen bu ıslama yemeği(banduma) yöresel lezzet sevenlerin mutlaka denemesi gerekenler listesine girmelidir.

Islama yemeğinin yapılışı:

MALZEMELERİ: 3 veya 4 adet yufka, – 2 veya 3 tane tavukgöğsü -4 yemek kaşığı tereyağı – yeteri kadar tuz, pul biber ve karabiber.

  1. Öncelikle ıslama yapacaksanız yufkayı buna uygun kullanmalısınız. Çünkü ıslama yapımındaki yufkanın biraz daha kuru olması gerekiyor. Bunu yufkacıya söyleyebilir ve özel olarak ıslama için hazırlanan yufkalardan alabilirsiniz. Ya da hazır aldığınız yufkayı bir miktar fırında kurutabilirsiniz. Daha sonradan bu yufkaları 8 eşit parçalara bölerek sonradan üçgen haline getiririz.
  2. Yufkalarınızı tedarik ettikten sonra tavukgöğsünü yıkayıp su tuz ve baharatlarını ekleyerek haşlayabilirsiniz. Haşlama suyunu ayırarak tavukları didikleyin.
  3. Bu aşamada iki seçenek var ister alta pilav döşeyin isterseniz sadece didiklediğiniz tavukları döşeyin benim tercihim pilavın üstüne tavukları sermenizdir.
  4. Artık yufkalarınızı önce tavuk suyuna bandırıp sonra da çember şeklinde tavuklu pilavın etrafına tek tek dizin. Üzerine de kızgın tereyağını gezdirin. Islama yemeği(banduma) artık afiyetle yemeye hazırdır.

Bir önceki yazımız olan Havalı Saçlara Sahip Olun başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Islamayı Bileniniz Var Mı? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ