Kadına Dair Herşey

İstenmeyen Tüylerden Kurtulma Yöntemleri

İstenmeyen Tüylerden Kurtulma Yöntemleri

Kadınlar, tenlerinin tüysüz ve pürüzsüz görünmesini ister. Hiçbir erkek kıllı bir vücuda sahip olan bir kadınla birlikte olmak istemez. Yüzyıllardır tüyleri yok etmek için kullanılan birçok yöntem kullanılmaktadır. Eskiden çam sakızı ağaçlarından toplanan sakızlarla tüylerini alan kadınlar, azaltmak için de bazı bitkisel yöntemlere başvurularmış. Günümüzde tüyleri yok etmek için teknolojiden faydalanılmaktadır. Ancak ağda kadınların uyguladığı en eski yöntem olarak bilinir ve halen birçok kadın tarafından uygulanmaktadır.

Ağda İle İstenmeyen Tüylerden Kurtulma

istenmeyen-tuylerden-kurtulma

Geçmişte çam ağaçlarından sızan yapışkan madde ağda olarak kullanılırmış, daha sonraları evde su, şeker ve limon kaynatılarak elde edilen macun kullanılmaya başlanmış.  İlerleyen yıllarda firmaların çıkardığı paket ağdalar kadınların işini bir nebze de olsa kolaylaştırmıştır. Günümüzde ise, şekerli ağdanın tüyleri besleyerek arttırdığı iddia edilerek, sir ağda denilen ve şeker barındırmayan ağdalar kadınlar tarafından tercih edilmektedir.

İple İstenmeyen Tüylerden Kurtulma

Özellikle yüz bölgesi, tüylerin gizlenemeyeceği ve uzamasının rahatsızlık verdiği bir bölgedir. Bu bölgede sir ağda ve iple tüylerin alınması tercih edilmektedir. Tüy dökücü kullanılması tavsiye edilmez. Kimi kadınlar, yüz bölgesindeki tüyleri çok siyah ve sert değilse sarartmak suretiyle çözüme ulaşmaktadır. Ancak yine de kuaförlerin de çoğunlukla yüz ve kaş için kullandığı yöntem iple almaktır.

Lazer Epilasyonla Tüylerden Kurtulma

Son yılların en rağbet gören, tüylerden kurtulma yöntemidir. Tüm vücutta güvenle ve kolaylıkla uygulanabilir. Birçok merkez tüyler için bitme garantisi vermektedir. Lazer epilasyonda kıl köklerine yüksek frekansta ışınlar yollanarak tüylerin kendiliğinden dökülmesi amaçlanır. Lazer ışınları, uygulanan bölgedeki koyu renkli tüyleri görebildiği için, en iyi sonuç açık tenli ve koyu renk kıla sahip kişilerde alınmaktadır. Yapılan araştırmalar lazer yöntemiyle yok edilen tüylerin, uzun bir süre çıkmadığını göstermektedir. Bazen vücutta oluşan hormonal değişikliklerle az da olsa çıkan tüyler, tekrarlanan birkaç seansla halledilebilmektedir. Bu işlem işin eğitimini almış, profesyonel kişiler tarafından uygulanmalıdır. Aksi taktirde yara ve yanık oluşumu gibi istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalınabilmektedir.

İğneli Epilasyon ile Tüylerden Kurtulma

Lazer epilasyondan önce kullanılan bir yöntemdir. Bu uygulamada da amaç, kıl kökünü lazer ile yok etmektir. İğneli epilasyonda, kıl köklerine lazer ışını gönderebilmek için, iğneden faydalanılır. Her bir kıl köküne bu iğne ile lazer ışını gönderilir ve daha sonra cımbız ile çekilir. Etkili bir yöntem olmasına karşın, her bir kıl kökü için zaman harcandığı için seansları zaman almaktadır ve lazer epilasyona göre daha pahalıdır. Özellikle yüz bölgesi için tercih edilen yöntemlerden biridir.

Eflornitin İle Tüylerin Çıkışını Yavaşlatma

Eflornitn adlı ilaç, reçete ile satılır ve vücuttaki tüylerin çıkışını yavaşlatır. Bu ilacın tüyleri yok etme özelliği yoktur, sadece kılların çıkış hızını yavaşlatır. Özellikle yüz bölgesindeki tüylerde düzenli kullanımda çıkış hızında yavaşlama görülebilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Doğal Göğüs Büyütme Yöntemleri başlıklı makalemizde göğüs bakımı ve göğüs büyütme hakkında bilgiler verilmektedir.


İstenmeyen Tüylerden Kurtulma Yöntemleri Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ