Kadına Dair Herşey

İyi Diş Fırçası Nasıl Olmalıdır?

İyi Diş Fırçası Nasıl Olmalıdır?

Diş fırçaları, şekillerine ve boyutlarına göre, fırça kıllarının dizilimlerine ve sertliklerine göre farklılık göstermektedir. Doğal ve yapay olarak kullanılacak olan iki farklı diş fırçası vardır. Bu fırçalardan yapay olanların kılları daha etkin ve dayanıklıdır. Elastiki yapısı ve standart boyutları ile naylon fırçalar her zaman daha iyi sonuçlar verecektir. Doğal fırçalar ise çok çabuk deforme olur ve parçalanırlar. İyi bir diş fırçası özelliği ise ağzın her bölgesine ulaşabilen fırça olmasıdır.

Orta sertlikte olan ve kılları yuvarlatılmış olan fırçalar her zaman için diş hekimlerinin tavsiyesidir.

Fırça sapının özelliği ise tamamen kişiye kalmıştır. Ele rahatlıkla oturan ve kullanımı kolay olan diş fırçaları tercih edilmelidir.

En iyi dış fırçası ise günlük kullanım için düz sağlı, düz yüzeyli orta sertlikte, yuvarlak uçlu ve naylon kıllı fırçalar olacaktır.

dis-fircasi

Elektrikli diş Fırçaları Daha mı İyi?

Pek çok kişi elektrikli diş fırçalarının daha iyi ve kullanımın daha sağlıklı olduğunu düşünmektedir. Bu yüzden de elektrikli diş fırçaları daha fazla tercih edilmektedir. Fakat bilinmesi gereken bir durum var ki elektrikli diş fırçaları ile normal diş fırçaları arasında hiçbir fark yoktur ve ikisin de kullanım özelliği aynı olmaktadır. Elektrikli diş fırçası özelliği kendinden menkul bir özellik değildir ve diğer diş fırçaları gibi aslında manuel olarak kullanılmaktadır. Diş fırçasının yanı sıra diş fırçalama teknikleri daha fazla yarar sağlamakta ve daha kaliteli bir fırçalama sistemi sunmaktadır.

dis-fircalama

Diş Fırçalama Yöntemleri

Dişlerinizi günde iki kere fırçalamanız gerekmektedir. özellikle de gece yatarken kesinlikle diş fırçalanması gerekmektedir. Doğru diş fırçası ve diş ipi ile dişler daha sağlıklı ve beyaz olacaktır. Diş fırçalama konusunda dikkat etmeniz gereken önemli nokta ise yemeklerden hemen sonra diş fırçalaması yapmamanızdır. Çünkü yemeklerden sonra dişlerdeki asit seviyesi çok hızlı artmaktadır. Diş fırçasının yapacağı hareketler de dişler üzerinde tahribata neden olacaktır.

Özetle bakmak gerekirse ideal diş fırçasının özellikleri şu şekilde olacaktır.

  • Fırçanın sap kısmı kısa olmalıdır.
  • Fırça kılları yuvarlak olmalıdır.
  • Fırça kılları orta sertlikte olmaktadır.
  • Diş fırçası her fırçalama sonunda durulanmalı ve özel bir yerde tutulmalıdır.
  • Diş fırçaları 6 ayda bir kesinlikle değiştirilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Depresyona İyi Gelen Bitki Çayları başlıklı makalemizde bitkisel tedavi, depresyon tedavisi ve doğal ilaçlar hakkında bilgiler verilmektedir.


İyi Diş Fırçası Nasıl Olmalıdır? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ