Kadına Dair Herşey

İzleme Alışkanlıklarına Müdahale Edin

İzleme Alışkanlıklarına Müdahale Edin

Televizyon artık hayatımızda çok önemli bir yere sahiptir. Gündemdekileri öğrenmek, Dünya üzerindeki her şeyden haberdar olmak ve akşamları vakit geçirmek için dizi film izlemek TV üzerinden çoğumuzun artık gazete veya kitap okumaktan daha fazla tercih ettiği bir seçenek oluyor. Özellikle bizim bu alışkanlıklarımız çocuklarımızın da televizyon alışkanlığı edinmesini sağlıyor. Ancak bu durumun olumlu ve daha çok olumsuz bir etkisi vardır.

 

Çocukların televizyon alışkanlıkları ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler:

 

  • Artık evimizde neredeyse her odada televizyon bulunmaktadır. Bu nedenle çocuklarda bütün gün TV karşısında ve TV’nin birçok tehlikesi ile burun buruna gelmektedirler.

 

Peki, çocuklarımızı TV olumsuz etkilerinden korumak için neler yapmalıyız?

 

  • Çocuklarımızın TV alışkanlıkları için özellikle en çok dikkat etmemiz gereken şey çocuklarımızın izlediği kanalları denetlemektir.

 

  • Çocukların uyku saatlerini denetleyerek yetişkinlerin TV izlediği saatlerde çocuklarla birlikte dizi ve film izlememek için dikkat etmeliyiz.

 

  • Yemek yeme esnasında TV izleme alışkanlığımızdan vazgeçerek çocuklarla sohbet muhabbet etmeye çalışmalıyız. Televizyonun aile içi iletişimi etkilemesine izin vermemeliyiz.

 

  • Gün içinde çocukların en fazla televizyonun başında kesintisiz 1 saatten fazla kalmamasına özen göstermek gerekir. Çocukların TV başında geçirdikleri vakti kontrol etmek gerekir.

 

  • Özellikle çocukları TV ile cezalandırmak ya da ödüllendirmek yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesidir. Bu şekilde çocuk TV’n çok daha değerli bir şey olduğunu düşünebilir.

Bir önceki yazımız olan Emziren Annelere Altın Değerinde Tavsiyeler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


İzleme Alışkanlıklarına Müdahale Edin Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ