Kadına Dair Herşey

Kabus Göreceğinize Kendinizi Tanıyın

Kabus Göreceğinize Kendinizi Tanıyın

Kabus Göreceğinize Kendinizi Tanıyın

 

Kadınların ergenlik döneminden sonra kötü kabuslar görmesine sebep olan başlıca korktukları hastalık sorulsa herhalde büyük çoğunluğu meme kanseri olduğunu söyleyecektir. Öyle de olmalıdır zira istatistikler kadınlarda en sık görülen kanser türünün meme kanseri olduğunu göstermektedir. Bu da kadınların korkulu rüyasıdır ancak çözüm ve baş edilemez değildir.

 

Meme kanseri

Meme kanseri

Meme kanseri, meme dokusundaki hücrelerden gelişen kanserlerdir. Meme dokusunun herhangi bir yerinden kaynaklanabilir. En sık görülen tipi meme kanallarından kaynaklanan “duktal” kanser denen kanserlerdir. Süt üreten bezlerden köken alan “lobüler” kanserler de sık görülür. Genetik yapıda çeşitli faktörlerin ve normal yaşlanmanın etkisiyle ortaya çıkan bozukluklar kansere neden olur. Ancak meme kanserlerinin sadece %7-9’luk bir kısmı ailesel geçişlidir. Özellikle anne tarafında genç yaşta meme kanseri ve erkek meme kanseri görülmesi ailesel bir geçişe işaret edebilir.

 

Kimlerde daha sık görülür

 

Kadın cinsiyet ve yaşlanma meme kanseri için en önemli risk faktörleridir. Diğer bilinen risk faktörleri aşağıda belirtilmiştir;

Kimlerde daha sık görülür

 • İlk doğum yaşı: 30 yaşından sonra ilk doğumunu yapanlar
 • İlk adet yaşı: İlk adetini erken yaşlarda görenler, yaşam boyu daha uzun süre östrojen hormonuna maruz kalacaklarından dolayı risk artmaktadır.
 • Menepoz yaşı: Menopoz bilindiği gibi kadının adetten kesildiği, doğurganlığının sona erdiği dönemdir. İleri yaşta (>55 yaş) menopoza girme meme kanseri riskini arttırmaktadır.
 • Doğum kontrol hapları: Doğum kontrol haplarının uzun süre kullanımı meme kanseri gelişim riskini arttırmaktadır.
 • Boy ve kilo: Uzun boylu kadınlarda meme kanseri riski artmaktadır. Bunun nedeni bilinmemektedir.
 • Alkol: Günde 1 bardaktan (1 bira, 1 bardak şarap, 1 duble sert içecek) daha fazla alkol tüketimi kadınlarda östrojen hormonu düzeylerini arttırdığı için kanser gelişim riskini arttırabilir.

 

Meme kanserinden korunma yolları

 

Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da kişinin elinde olan korunma yolları mevcuttur. Genel sağlık durumunuzu koruma amaçlı dengeli beslenme, zayıflama veya kilonuzu koruma, sigara içmeme, alkolü sınırlandırma, düzenli egzersiz gibi faaliyetlerde bulunanlar hastalığa yakalanma riskini beirli oranlarda azaltabilmektedirler. Ancak bunlar riski tamamen yok etmez. Bu nedenle meme kanserine yakalanmışsanız bu hiçbir şekilde sizin veya başkasının suçu değildir.

Meme kanserinden korunma yolları

Meme kanserinin belirtileri

 

Meme kanseri de zamanla bazı belirtiler göstermekte ve hastalığın var olduğunu adeta haykırmaktadır. Bu belirtiler aşağıda sıralanmıştır.

 • Meme kanserinin en sık rastlanan belirtisi, memede ağrısız, zamanla büyüyen bir kitlenin hissedilmesidir.
 • Memede çekintiler
 • Deride kalınlaşma
 • Memede şişlikler,
 • Deride tahriş ya da bozulmalar
 • Meme ucunun hassaslaşması ya da içe dönmesi bilinen belirtiler arasındadır.

 

Teşhis aşaması

 

Meme kanserinde de erken teşhis çok önemlidir ve tedavide hastaya çok ciddi artılar kazandırmaktadır. Bunun için erken teşhiste en önemli faktör, kişinin bu konuda bilinçlendirilmesidir. Bu nedenle, meme kanserinin erken tanısı için önerilen kontrol programlarını uygulamak çok önemlidir. Meme kanserine erken evrede tanı konması, tedavinin başarıya ulaşma ve hayatta kalma şansını arttırmaktadır.

 

Kadınların 20 yaşından sonraki dönemde, her ay memelerini kendi kendilerine muayene etmeleri hastalığı erken öğrenmek için yerinde bir tedbirdir. Meme dokusu içerisinde herhangi bir şüpheli kitle ele geldiğinde vakit geçirmeden doktora başvurmak gerekmektedir. 20 yaşından sonra 2 yılda bir, 40 yaşından sonra yılda bir kez doktorda meme muayenesi yaptırmak yerinde olacaktır.

 

Evreleme aşaması

 

Meme kanseri oluşumu çok hızlı bir süreç değildir. Tümör ortalama 5 ile 7 yılda 1 cm büyüklüğe erişir. Yayılımı öncelikle lenf kanalları yoluyla koltuk altı lenf bezlerine ve daha sonra kan yoluyla karaciğer ve kemik gibi uzak organlara olur. Tümörün yayılımını tespit etmek için evreleme yapılıp, tedaviye karar verilir.

 

Tedavi aşaması

 

Meme kanseri tedavisi, alanında uzmanlaşmış bir ekip tarafından yapılmalıdır. Bu ekibin temel üyeleri meme cerrahı, tıbbi onkolog ve radyasyon onkoloğudur. Meme kanserinin temel tedavisi cerrahidir. Tercih edilen cerrahi şekli meme dokusunun tamamen çıkarıldığı ameliyatıdır. Ancak, erken evre küçük tümörlerde meme koruyucu cerrahi yapılması da uygundur. Kanserli dokunun memeden, çevresinde bir parça sağlıklı meme dokusu bırakılarak çıkarılmasına lumpektomi adı verilir. Ancak, lumpektomi yapılan memelere daha sonra radyoterapi verilmesi şarttır. Cerrahi sonrası gerekiyorsa tamamlayıcı olarak kemoterapi veya hormonoterapiler tıbbi onkologlar tarafından yapılır.

 

Sonuç olarak meme kanseri kadınların korkulu rüyasıdır ancak çözümsüz değildir. Yeterki hastalığı yeneceğine inansın ve gerekli uyarılara kulak assın.

Bir önceki yazımız olan Acım Var ama Ben Bunu Yenerim başlıklı makalemizde Böbrek, Böbrek Kanseri ve Böbrek kanseri hastalığının belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.


Kabus Göreceğinize Kendinizi Tanıyın Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ