Kadına Dair Herşey

Kadın Girişimcilerin Sayısı Giderek Artıyor

Kadın Girişimcilerin Sayısı Giderek Artıyor

Kadın girişimcilerin sayısında gün geçtikçe artış gözleniyor. Son 5 yıl içerisinde kadın girişimcilerin oranı %40’ın üstüne çıkarak 100 bin kişiyi aştı. Erkek girişimcilerin sayısında gerileme görülürken, kadın girişimcilerin sayısı hızla artıyor. Erkek girişimcilerin sayısında 2009-2014 yılları arasında 19 bin kişilik bir azalma yaşanırken, kadın girişimcilerin sayısında 32 bin kişi artış görüldü. Yapılan araştırmalar sonucu toplam girişimci sayısı 223 bin kişi olarak belirlendi. Bu girişimcilerin 109 bini kadın girişimci, 114 bini ise erkek girişimci. Kadın girişimcilerin sayılarındaki artış nedenleri olarak kadınların kadınların ekonomik bağımsızlık elde etme ihtiyacı ve kadınların iş gücü piyasasına katılma isteği olarak gösterilmektedir.

Kadın Girişimciler Zaman Geçtikçe Kendini Geliştirdi

Türkiye’de 10 yıl önce kadın girişimcilerin sayısı 49 bin iken günümüzde bu sayı 109 binlere ulaşıyor. Kadınlar zaman geçtikçe ekonomik hayata katkı sağladı ve birçok iş kolunda hizmet vermeye başladı. Girişimci kadınların sayısının artmasıyla birlikte ekonomide canlanmalar başladı.

Erkek Girişimci Sayısında Azalma Görüldü

Erkek girişimci sayısında son 5 yıllık süreçte 1,7 oranında azalma yaşandı. Erkek girişimci sayılarının azalmasıyla birlikte kadınlar sektöre girmeye başladı. Erkek girişimcileri aratmayan kadın girişimciler oldukça başarılı oldu. Erkek girişimci sayılarının zaman içerisinde daha da azalabileceği belirtiliyor.

Tarımdan Kaçan Erkek Girişimcinin Yerini Kadınlar Doldurdu

Erkek girişimci sayısının azalma nedenlerinin ana sebebi erkeklerin tarım girişimlerini bırakmalarından kaynaklandı. 2010 yılında erkeklerin tarım girişimlerindeki payı 7,5 iken bu oran gitgide azaldı. 2010 yılında 3,4 oranında erkek girişimci tarım sektörüne hizmet vermeye devam etti. Tarım sektöründeki erkek girişimcilerin oranında yarı yarıya azalma görüldü. Erkeklerin tarım sektöründeki girişimlerini terk etmesi, kadınların ise tarım dışı sektörlere yapmış olduğu girişimlerin sayılarının artması girişimcilikte kadınların üstün olmasını sağladı.

 

Bir önceki yazımız olan Anne Rahmindeki Hayvanların Muhteşem Fotoğrafları başlıklı makalemizde hayvanlar alemi ve ultrason hakkında bilgiler verilmektedir.


Kadın Girişimcilerin Sayısı Giderek Artıyor Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ