Kadına Dair Herşey

Kadın Hastalığı Kanser Türleri Nelerdir?

Kadın Hastalığı Kanser Türleri Nelerdir?

 

Kadın hastalıklarından kanser türleri yanlış beslenme, aşırı kilo alma, kimyasal maddelerle fazla temas, gıdaların az yıkanması gibi sebeplerden ötürü artık Türkiye’ de de %70 oranında artış göstermiş durumda. Özellikle rahim ağzı kanseri ve meme kanseri tüm bunların başında gelir. Kadınlara özel 6 çeşit kanser vardır. Bunlar jinekolojik kanserler( yumurtalık, rahim ağzı ), rahim kanseri, yumurtalık, vulva, vajen ve meme kanseri.

Rahim Ağzı Kanseri

Rahim ağzı kanseri smear testi ile belirlenen bir kanser türüdür. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde sıklıkla görülmektedir. Bu nedenle bu hastalıktan korunmak için sık sık test yaptırmak gerekir. Rahim ağzı ile rahim kanserini birbirinden iyi ayırmak gerekir. HPV virüsü rahim ağzı kanserinin çoğalmasında en büyük etkendir. Büyük oranda hiç bir hastalık riski oluşturmadan kendiliğinden yok olabilen bu virüs bir ülkede 100 kadından en az onunda görülmektedir.

Rahim Ağzı Kanseri Risk Faktörleri

Rahim ağzı kanserinin ilk risk faktörü erken yaşta ilişkiye girmektir. Çok sayıda cinsel partner, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, ilk doğumu 20 yaşın altında yapmış olma, 3’ ten fazla doğum yapmak, doğum kontrol hapları, sigara ve alkol.

Rahim Ağzı Kanserinden Korunmanın Yolları

Rahim ağzı kanserinden korunmanın yolları oldukça kolay. Bol bol kırmızı sebze yiyerek başlayabilirsiniz. Cinsel yaşamınıza ve temizliğinize dikkat edin. Her altı ayda bir smear testi yaptırın.

 

Bir önceki yazımız olan Kadın Hastalıklarından Nasıl Korunuruz? başlıklı makalemizde kadın hastalıkları hakkında bilgiler verilmektedir.


Kadın Hastalığı Kanser Türleri Nelerdir? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ