Kadına Dair Herşey

Eskisi Kadar Güçsüz Değiliz

Eskisi Kadar Güçsüz Değiliz

Kadınlar Nasıl Bu Kadar Güçlendi?

Kadınlar geçmişteki sessiz, suskun, öznesiz hayatlarının aksine artık toplumda çok daha aktif bir rol almaya başladılar. Bu kadar ezilmiş, ev hayatına mahkum edilmiş ve tek görevi temizlik yapıp çocuk bakmak olmuş kadınlar artık kalplarından sıyrılarak hayatın her alanında yer alıyor. Gerek sosyal hayatta gerek çalışma hayatında gerekse de siyasette kadınların atılımları her geçen gün artıyor. Peki, kadın ne oldu da bu kadar kısa sürede böyle güçlendi?

Sorunun cevabı elbette eğitimde, kendi ayakları üzerinde durabilmekte yatıyor. Cahil insan söylemlerinin belki de en büyüğü olan, kır dizini otur, evinin kadını çocuklarının anası ol, kadın dediğin çalışmaz çocuklarına bakar lafları artık çok eskide kaldı. Kadınlar sonunda aklını kullandı ve bu cahil yaklaşımlara bir dur diyerek kendi ayakları üzerinde durmayı başardı. Artık iyi eğitim almış bir kadınla bir erkeğin gelir düzeyi arasında bir fark yok.

Kadın bu toplumda hiç bir zaman sadece kendi hayatını yaşamadı. Bu ve bunlar gibi tüm sorunlar kadını kamçıladı ve her geçen gün daha da güçlendirdi. Güçlü kadın olmak için sorunlar ile yoğrulmak gerekiyordu ve gereken de yapıldı.

Kadın toplumdaki yeri ile her zaman aynı anda birden fazla şeyi düşünebilme zorunluluğu ile karşı karşıya kaldı. Erkek sadece boş zamanlarında ailesi ile ilgilenmek ve evine bakmak durumunda iken, çocukların ve eşin bakımı, çocukların ve eşin mutlu edilmesi, bir dediklerinin iki edilmemesi, evin tertemiz olması, yemeğin her akşam vaktinde hazır olması hep kadınların sorumluluğunda oldu. Bunlara ek olarak kadın şimdi para da kazanıyor. Dolayısıyla kadın erkek üstünlük savaşı sona ereli çok oldu. İşte bu yüzdendir ki artık erkeklerin bu algılarından vazgeçmesi gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Kadınların Uğradığı Haksızlıklar Neden Göz Ardı Ediliyor? başlıklı makalemizde kadın hakları ve makale hakkında bilgiler verilmektedir.


Eskisi Kadar Güçsüz Değiliz Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ