Kadına Dair Herşey

Aslında Daha Güçlüyüz

Aslında Daha Güçlüyüz

Kadınlar hayatlarının her dönemlerinde zorlu yollardan geçmektedir. Narin ve duygusal yapılarından dolayı zayıf karakterli gibi görülse de aslında kadınların içerisinde bir erkekte olandan çok daha fazla güç vardır. Kadınlar kendine güvenen, kendi ayakları üzerinde duran, sorumluluk sahibi ve bilinçli varlıklardır. Fakat kadın olmanın zorlukları da birbirinden farklı ve fazladır. Kadınlar genel olarak toplum ve kalabalıklar içerisindeyken oldukça zorlu süreçler yaşamaktadır. Devamlı olarak kadınların erkekler ile eşit olduğu bilincini fark ettirmeye çalışmak öncelikli sorunlarıdır. Ezilmemek için her daim dişleri ve tırnakları ile saldırılara karşı kendilerini koruma altına almış bulunmaktadır.

Kadınların Toplumdaki Varlığı

kadinin-gucuKadınlar her dönem maalesef ki şiddete uğramaktadır. Fiziksel, cinsel ve psikolojik olarak görülen kadın şiddetleri tüm toplumda geçmişten günümüze kadar her daim devam eden olgulardan biridir. Bugüne kadar hiçbir kadının bir erkeği taciz ettiğini duydunuz mu? Karanlık bir sokakta yürürken erkeklerin tedirgin olduğunu hiç duydunuz mu? Yalnız başına taksiye, minibüse binerken çekinen ve plakaya bakan erkek olduğunu hiç gördünüz mü? İşte maalesef kadınlar tüm bunlar ve çok daha fazlası ile her gün her saat her saniye baş etmeye çalışmaktadır. Kadınlar araç kullanırken bile yandaki aracın tacizine uğramaktadır.

Kadınların Yaşadığı Zorluklar

Kadınlar sokağa çıktığı andan itibaren tehdit altındadır. Ne giydiğine nasıl yürüdüğüne dahi dikkat etmesi gerekir ki dikkat çekmesin. Bu nedenle devamlı bir baskı altında hissederler kendilerini. Kadınlar uğradıkları şiddet sonucunda zanlının serbest bırakılması, hafifletici sebepler (!) ile cezasının azaltılması gibi sonuçlar ile karşılaşır. Tecavüze uğrayan bir kadın için “mini etek giymişti” yorumunun cezayı hafiflettiğini biliyor muydunuz? Kadın özgürlüklerinin kısıtlanmaya çalışıldığı, kadınların nefes alırken bile dikkatli olması toplumun çözülemeyen sorunudur.

Bir önceki yazımız olan Kadınlar ve Regl başlıklı makalemizde kadınların problemleri ve regl dönemi hakkında bilgiler verilmektedir.


Aslında Daha Güçlüyüz Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ