Kadına Dair Herşey

Kadına Şiddet Engellenebilir Mi?

Kadına Şiddet Engellenebilir Mi?

Günümüzün en büyük kanayan yaralarından biridir kadına şiddet… Maalesef ki önüne geçilemeyen, bitmeyen, azalmayan bu durum Türkiye’de oldukça sık rastlanmaktadır. Kadına şiddet sadece dövme, vurma, kırma ile olmaz ki… Aynı zamanda psikolojik ve cinsel yolla da kadına şiddet uygulanmaktadır. Kadınlara verilen zararların boyutları gün geçtikçe de artmaktadır. Güçlünün güçsüzü ezmeye çalıştığı, kadınların zayıflıklarından yararlanıldığı, kendi psikolojik bozukluklarını bu şekilde dışarı vurabilenlerin sorunlarını günümüzde her daim ele alınması gerekilen konu başlıklarındandır. Bu nedenle üzeri örtülmemeli, her daim ses çıkarmaya devam edilmelidir.

Kadına Şiddete Dur Diyen Sosyal Sorumluluk Projeleri

kadin-siddetiKadınlar seslerini duyurabilmek adına çeşitli eylem, yürüyüş gibi yollara başvurmak zorunda kalıyor. Siyasetçiler, kadın hakları dernekleri, kadın sığınma evleri yöneticileri, gazeteciler, televizyon programcıları, yazarlar, fotoğrafçılar, şarkıcılar ve daha birçok topluma yön veren kişiler tarafından devamlı olarak kadına şiddet konusu ele alınmaktadır. Bu kişi ve kurumlar sayesinde kadına şiddetin nedenleri ortaya dökülmeye çalışılmaktadır. Böylelikle şiddet unsurunun arka planındaki olgular, cezalandırma sistemindeki eksiklikler gibi birçok neden devamlı ele alınmaktadır. Bu sayede bu konu her daim manşetlerdeki yerini tutmaktadır. Fakat manşetlerde bu haberler maalesef yalnız değildir. Her gün gazete ve televizyonlarda kadına şiddet haberleri görmeye devam etmekteyiz.

Kadına Şiddet Unsurunu Normalleştirme

Günümüzde artık haberlerde devamlı duymaya alışkın olduğumuz bu can sıkıcı olaylar beynimize yer etmektedir. Fakat günümüz basını öyle bir hal almıştır ki kadına şiddeti normalleştirme gibi bir algı oluşmaktadır. Bunun nedeni de şiddet uygulayanların serbest kalması, az ceza alması, hafifletici (!) nedenler bulunması gibi sebepler ile kadınlara uygulanan şiddet normalleştirilmektedir. Bu nedenle de kadına şiddetle ilgili yazılar her geçen gün artmalıdır. Farkındalık için sessiz kalınmaması gerekmektedir.

Peki, bu konudaki adımları nasıl atarız, kadına yönelik şiddet nasıl engellenir ve neler yapmalıyız? Eğer bir anne iseniz ve bu konuda diğer kadınlar için sesiniz çıkmıyor, gücünüz yetmiyorsa tek yapmanız gereken erkek çocuklarınızı olması gerektiği gibi yetiştirmek. Eğer şiddet gören tarafta yer alıyor iseniz yapmanız gereken, kimsenin baskısından korkmayarak bağırabildiğiniz kadar çok bağırmak, susmamak. Bir kadın olarak hali hazırda şiddet görüyor iseniz, hayatınız zaten kararmış demektir. Bu yüzden çekineceğiniz bir şey olmamalı. Eğer çocuklarınızı bir daha görememekten korkuyorsanız, yasal süreçler konusunda ısrarcı olarak daha mutlu bir hayat kurabilirsiniz.

Adalet Kadını Neden Korumuyor?

adaletÜlkemizde kadın cinayetlerinde ve kadına yönelik şiddette belli oranda bir artış gözleniyor. Bu artışın oranı büyük olduğundan, önlemlerin alınmasının aciliyeti de yüksek olmakla birlikte, yetkililerde herhangi bir tepki geldiğini de göremiyoruz. Eş veya sevgiliden yenilen dayaklar zamanla yerini cinayete bırakıyor. Gözü dönmüş eşler kadınları hiç acımadan öldürme cihetinde bulunabiliyorlar. Günümüzde bu kadar çok kadın öldürülürken kesin çözümler bulunmuyor ve her geçen gün ölen kadınların arasına bir yenisi ekleniyor. 2009-2013 yılları arasında 949 kadının eşi veya sevgilisi tarafından öldürüldüğü resmi olarak belgelenmiş. Bu kadın cinayetlerini işleyenlerin %75 ‘ini saldırgan kocalar oluşturuyor.

Sosyal medya başta olmak üzere bu cinayetlerin ve şiddetin var olma sebepleri konusunda pek çok farklı kaynaktan yorum alabilmeniz mümkün. Bu artışların nedenleri arasında erkeklerdeki psikolojik bozukluklar, eğitim düzeyinin düşük olması ve ekonomik sıkıntılar sıralanıyor genellikle. Ancak kadın cinayetleri arasında elbette bu sadece bu sebepler yer almıyor. Birçok eğitimli ve maddi durumu iyi kişiler tarafından da kadın cinayetlerinin işlendiği görülüyor.

Kadın cinayetlerini önleme yollarından etkisi en büyük olacak çalışma, devletin cinayetleri önlemeye yönelik politikalar geliştirmesi ve daha ağır cezalar koymasıdır. Bu ülkede artık kadın denildiğinde hukukun varlığının anlamsızlaştığı günlere geldik. Ülkemizin bu günlere gelmesi, büyük bir adalet açığının ve büyük bir göz yummanın da açık göstergesi. Bu zulüm neden kadınlara yapılıyor? Kadınlar neden bu karanlığa terk ediliyor? Tüm bu soruların net bir cevabı var aslında. Kadın bariz bir şekilde, açıktan, kabuğuna çekilmeye zorlanıyor. Özgürlük arayışı, fikir özgürlüğü, giyim özgürlüğü, bu tür baskılar ile engellenmeye çalışılıyor. Sapık zihniyetlerin kadına karşı maşa olarak kullanıldığı ülkemiz, ne yazık ki hiç iyi yerlere gitmiyor.

Kadın Cinayetleri Neden İşleniyor?kadin-adaleti

Zaman geçtikçe kadın cinayetlerinde artış gözlemlenmiştir. Bu artışların nedenleri arasında insanlardaki psikolojik bozukluklar, eğitim düzeyinin düşük olması ve ekonomik sıkıntılar ortaya koyulabilmektedir. Ancak sadece bu özelliklere sahip kesimlerde kadın cinayeti işlenmesi söz konusu değildir. Birçok eğitimli ve maddi durumu iyi kişiler tarafından da kadın cinayetlerinin işlendiği görülmektedir. Artık kadın cinayetlerine bir son verilmesi gerekmektedir. Bu sebeple devlet tarafından etki politikalar üretilmeli ve sonuca gitmeyi sağlayan kaliteli politikalarla kadın cinayetlerinin önüne geçilmelidir.

Kadın Cinayetleri Nasıl Önlenir?

Kadın cinayetlerini önleme yollarından birisi de etkin bir çalışma oluşturmaktır. Devletin cinayetleri önlemeye yönelik politikalar geliştirmesi ve daha ağır cezalar koyması çok önemlidir. Öte yandan kadın cinayetlerini engellemek için çeşitli sivil toplum örgütlerinden destek alınmalı ve kadın platformlarının düşünceleri dinlenerek bir çözüm politikası belirlenmelidir. Ayrıca toplumsal bir bilinçlenme sağlanmalı ve toplumsal şiddetin önüne geçilmesi gerekmektedir. Çeşitli merkezlerde psikolojik sorunları olan eşler tedavi edilmeli ve topluma kazandırılmalıdır. Öte yandan şiddet gören veya tehdit edilen eşleri korumak devletin görevi olduğu unutulmamalı ve önlemler alınmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Aslında Daha Güçlüyüz başlıklı makalemizde kadın olmak ve kadınların problemleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Kadına Şiddet Engellenebilir Mi? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ