Kadına Dair Herşey

Kadına Şiddetin Sebebi Sevgisizlik

Kadına Şiddetin Sebebi Sevgisizlik

Kadına şiddetin toplumda iki büyük etkisi var. Öncelikle, şiddete herhangi bir yaptırım bulunmadığı için erkek egemenliği giderek artıyor ve erkeklerin dinmek bilmeyen öfkelerinin acısını kadınlardan çıkartmaları meşrulaştırılıyor. Bazı zihniyetsiz insanlar için kadına dayak atmak su içmek kadar normal bir durum. İşin diğer bir boyutu ise kadının zihnen ve ruhen büyük bir karanlığa sürüklenmesi. Gelecek nesilleri yetiştirecek olan kadının evlatlarına sevgi, ilgi gösterecek hali kalmıyor. Çözüm basit ancak kimse bir adım bile atmıyor.

Bir diğer konu ise, kimsenin kadının naif ve duygusal mizacını umursamaması. Bu durum, erkeğin şiddet sırasında karşısında nasıl bir varlık olduğunu unutmasına neden oluyor. Gerçi bu erkek bunu hiç bilmedi zaten. Olan olduktan sonra ayrıntıları tartışmanın bir önemi kalmıyor. Ancak kadına yönelik şiddetin sebepleri üzerinde derin derin düşünerek doğru yolu bulabileceğimiz de bir gerçek.

erkek-siddetiErkeklerin kadın ruhundan, kadın isteklerinden, trip olarak adlandırdıkları kadın gevezeliklerinden hiç anlamalarının temel sebebi yetiştirilme tarzları. Sizce erkekler neden en ufak bir kadın tepkisine hemen şiddetle karşılık veriyor ya da bu tepkilerden kolayca sıkılarak kadını kendi iç dünyası ile baş başa bırakıyor? Erkekler neden böyle? Bunu hiç merak ettiniz mi? Çünkü onlara dinlemek, çözüm bulmak, karşısındakini de düşünmek öğretilmiyor. Çünkü evlerimizin reisleri erkeklerimize, bu hayattaki en büyük ilacın, sevgi olduğu anneleri ve babaları tarafından aşılanmıyor. Erkek çocuk dünyaya gözünü açtığından itibaren adeta bir aslan parçası ve koca adam olana kadar poh pohlanmaya devam ediliyor.

Erkeğin ileri de evleneceği kadın ise, basitçe onun kulu kölesi olarak görülüyor. Bu düşünce tarzı erkek çocuğa daha küçük yaşlarda aşılanmaya başlanıyor. Böyle bir yetişme ortamında erkeğin kadına şiddet uygulaması, sevgi eksikliğini ruhundaki boşluğun acısını bu yollar ile kapatmaya çalışması normal değil mi?

Erkek çocuk sahibi anne ve babalara tavsiyelerimiz olacak. Oğullarınız hiçbir zaman başka bir anne babanın kız evladından daha değerli olmadı. Oğullarınız bu tip bir yetiştirme tarzı ile hiçbir zaman dünyayı kucaklayacak kadar büyük bir yüreğe sahip olamayacak ve en önemlisi ise onları böyle yetiştirmekle yine en büyük kötülüğü onlara yapıyorsunuz.

kadina-siddet-sebebi

Kadın ve Şiddet

Kadınlar oldukça naif ve duygusal kişilerdir. Bu sebeple kadına davranış biçimi çok önemlidir. Ancak bazı erkekler karşılarında kadın olduğunu unutarak şiddet uygulamaya başlamaktadır. Ancak kadın ve şiddetin psikolojik boyutları da bulunmaktadır. Kadına şiddet uygulayan bir erkeğin önemli psikolojik sorunları olduğu unutulmamalı ve biran önce tedavi edilerek topluma kazandırılması gerekmektedir. Öte yandan şiddet gören kadın psikolojik olarak ruhsal bozukluklar yaşar. Kendini değersiz ve önemsiz hisseder. Yaşamdaki varlığının nedenini anlayamaz ve her şeyi bırakıp gitmek ister. Bu sebeple şiddete uğrayan kadınların özel merkezlerde koruma altına alınarak psikoloji destek verilmesi gerekmektedir.

Kadına Şiddeti Önleme Yolları

Kadına şiddeti önleme yollarının ilki toplumsal eğitimden geçmektedir. Kişilerin bilinçlendirilmesi, kadın erkek eşitliğinin anlatılması çok önemlidir. Ayrıca şiddet gören kadınların bu olayı gizlemek yerine şikayette bulunmalı ve devletin sunmuş olduğu rehabilitasyon ve psikolojik destek imkanlarından faydalanmalıdır. Şiddet sonucu oluşan ruhsal bozuklukların önüne geçilmeli ve kaliteli bir yaşam tarzı benimsenmelidir.

 

Bir önceki yazımız olan Aslında Daha Güçlüyüz başlıklı makalemizde kadın olmak ve kadınların problemleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Kadına Şiddetin Sebebi Sevgisizlik Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ