Kadına Dair Herşey

Kadınlar Regl Döneminde Neden Hassaslaşır?

Kadınlar Regl Döneminde Neden Hassaslaşır?

Kadınlara özgü olan regl dönemi bir hayli sıkıntılı olarak geçer. Adet görme dönemi kadınların çocuk sahibi olabileceği dönemler arasında sürekli görmüş olduğu kan ifraz halidir. Her ay kadınların rahimleri doğuma hazırlanır. Buralara bir döllü yumurta yapışırsa hamile kalınır aksi halde döl yatağında kanama olur ve regl dönemi başlar. Gördüğünüz gibi vücudun son derece doğal bir döngüsü olan bu süreçte, herhangi bir utanılacak durum olmamakla birlikte, pis ve kötü olan bir durum da yok. Regl döngüsü ile ilgili dikkat edilmesi gereken konuların en başında ise, kadınların bu dönemde yaşadığı psikolojik değişimler geliyor.

Erkeklerin kadınlarda en fazla şikayet ettiği noktalardan biri de, dönemlik ruh hali değişimleri. Peki bu değişimlerin temel nedeni sorgulanıyor mu yoksa direkt olarak kadının tutarsızlığından ve dengesizliğinden dem vurularak şikayet mi ediliyor? Cevap elbette ikinci seçenek. Erkeklere bu konuda fazla yüklenmemek gerek. Çünkü kadınların ruh hali değişimlerinin sebepleri hakkında araştırma yaparak kadınları anlayabilecek vakitleri ne yazık ki yok. Öyleyse denk gelip de okuyan olursa diye konu hakkında biz bilgi verelim.

Kadının adet olmadan önceki çilesi 1 hafta önceden başlıyor. Göğüslerin hassaslaşması ile birlikte, duygular da değişiyor ve bir alınganlık hali beliriyor. Bunun sebebi tamamen hormonlar. Hormonlar bir insanın dünyasını cennete çevirme ya da karartma konusunda rakip tanımazlar. Bu sebeple onları ve adet döngüsünün başlangıç döneminde yaşanan bu dengesizlikleri de hafife almamak gerekir.

Kadının psikolojik bakımdan sağlamlığı da adet döngüsü zamanındaki ruhsal değişimlerini etkiliyor. Eğer normalde de hassas bir insan iseniz, daha da hassas olabiliyor, daha çabuk sinirlenebiliyor hatta ağlama krizlerine yakalanabiliyorsunuz. Tam tersi bir durum ise, fazlaca eğlenme ve coşkunluk hissi. Kadınlar bu iki yüksek duygu arasında gidip geliyorlar ve bu durum maksimum bir buçuk hafta sürüyor.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Eskisi Kadar Güçsüz Değiliz başlıklı makalemizde çalışan kadın ve kadının gücü hakkında bilgiler verilmektedir.


Kadınlar Regl Döneminde Neden Hassaslaşır? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ