Kadına Dair Herşey

Kadınlar Siyasette Hangi Rolde Yer Alıyor

Kadınlar Siyasette Hangi Rolde Yer Alıyor

Modern toplumlarda siyasette kadın erkek eşitliğinin sağlanabilmesi olağan üstü bir denge unsurudur. Bu unsurun sağlanabilmesi ve bugünlere gelinebilmesi kolay olmamıştır. Önceleri kadının varlığı toplumumuzda yok gözüyle bakılmaktayken şimdi siyasetteki yerinin önemi oldukça göze çarpmaktadır. Kadınların farklı bakış açıları siyasete farklı bir göz ile bakılmasını da sağlamaktadır. Kadının siyasetteki yeri her geçen gün artmakta ve bu sayede kadın hakları da her daim gündemde kalmaktadır. Her geçen gün toplumdaki saygınlığı ve yeri artan kadınlarımızın siyasette aktif rol alması birçok kadına umut ışığı olmuştur.

Kadınların Siyasi Bakış Açısı

Eğitim düzeyleri ve sosyal yaşamları ile ilgileri üzerine toplayan kadın siyasetçiler sayesinde idealist genç kızlar, yardım bekleyen umutsuz kadınlar, eğitimsiz ve bilgisiz kalan kadınlar büyük bir güç almaktadır. Kadınların siyasette yer alması ile yeni bir dönem başlamış ve günümüzde de bu git gide artış göstermektedir. Kadınların siyasi alanda rol alması taraftarı olan hükümetler neticesinde milletvekili başvuru şartları erkeklere göre oldukça avantajlı hale getirilmiştir. Kadınların sesini duyurabildiği, kadın milletinin vekilliğinin en iyi yapılabildiği yer meclistir. Erkeklerin fark edemediği, göremediği veya görmezden geldiği her türlü unsur kadın siyasetçiler tarafından gözlemlenebilmektedir.

Siyasette Kadınların Rolü

Kadın, toplum ve aile hayatları ile ilgili her türlü düzenlemede kadın siyasetçilerin önemi yadsınamaz. Farklı ve hassas bakış açıları sayesinde duyarlı faaliyetleri ile kadınların siyasette aktif rol alması tüm toplumlar için hayati önem taşımaktadır. Getirilen kadın hakları düzenlemeleri ile kadınlar oldukça önemli bir yer edinebilmekte, seslerini duyurabilmekte ve olabildiğince farklı konumlara sahip olabilmektedirler. Bu nedenle modern çağımızda ve günümüzde kadınların her daim sosyal ve siyasi hayatta varoluşları büyük adımlar atılabilmesini sağlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Bu Cinayetler Neden Son Bulmuyor? başlıklı makalemizde kadın cinayetleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Kadınlar Siyasette Hangi Rolde Yer Alıyor Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ