Kadına Dair Herşey

Kadınlarda Adet Düzensizliği

Kadınlarda Adet Düzensizliği

Kadınlarda adet düzensizliği sorunu; çocukluk, ergenlik, doğurganlık, menopoz öncesi ve menopoz olarak ayrılan birçok neden ile incelenmektedir. Bir adet döngüsünün başlangıcından bitişine kadar geçen normalsüre 28 gündür. Bir gün içerisinde harcanan ped. miktarı 5 ile 6 arasında değişmektedir.

Adet Düzensizliği Nedenleri

Adet Düzensizliği Nedenleri

Yumurtalıklardan salgılanan hormonlardaki bozukluk, doğum kontrol hapları, düzensiz ilişkiler adet düzensizliği belirtileri oluşturmaktadır. Adet düzensizliğinin en önemli sebeplerinden bir tanesi strestir. Ayrıca kadın rahminde yer alan uterin polipleri veya miyomları bu düzensizliğe yol açmaktadır. Ayrıca tiroit sorunları, karaciğer sirozu, kan inceltici ilaçların kullanımı da adet düzensizliğine de yol açmaktadır. Ayrıca bilmeniz gerekir ki başınızdan bir ameliyat geçti ise bu ameliyat sonrası almış olduğunuz narkoz, adet düzensizliğine yol açmaz ancak ameliyat stresini ağır olarak yaşadıysanız bu şartta adet zamanlarınız gecikmeye veya erken regl dönemine yol açabilir. Ayrıca adet döngüsünün sona ermesine yani menopoz dönemine yakın zamanlarda bayanlarda adet düzensizliği oluşumu da oldukça normal karşılanan bir durumdur.

Adet Düzensizliğinde İlaç Kullanımı

Adet Düzensizliğinde İlaç Kullanımı

Adet düzensizliği tedavisinde genel olarak belirli ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlardan biri olan doğum kontrol hapları en etkili tedavi yöntemidir. Ayrıca adet düzensizliği gebelik riski taşıyan hastalarda çok daha farklı şekillerde çözülmektedir. Eğer gebelik istenmiyorsa kürtaj yolu ile rahim içerisi kazınarak temizlenir. Ancak gebelik isteniyor ise farklı ilaç tedavileri ile bu sorun ortadan kaldırılır. Ve kesinlikle bilmelisiniz ki bu adet kanama düzensizliği giderici ilaçlar hormon içerdiğinden doktor kontrolü olmadan asla kullanılmamalıdır. Hap kullanmak istemeyen hastalar için doktorlar adet söktürücü iğneleri de tercih etmektedir.

Düzensiz Adet Dönemi Belirtileri

Düzensiz Adet Dönemi Belirtileri

21 günden kısa ve 35 günden uzun süren regl döngüsü başlangıçları belirtilerden ilki ve en önemlisidir. Arka arkaya 3 seferden fazla adet görememe, adet kanamasının normale oranla çok daha fazla yahut az olması,kusma ve kramplar ile gelen kanamalar, adet aralıklarında fazla pıhtılaşma, ilişki sonrası tahriş harici kanama olması da adet düzensizliği belirtilerindendir. Sizler de bu belirtilerden bir veya daha fazlasını görüyor iseniz mutlaka doktorlarınıza danışmalısınız.

 

Bir önceki yazımız olan Yumurtalık Kisti Nedir? Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Tedavisi Edilir? başlıklı makalemizde Dermoid kist teşhisi, Dermoid kistler ve kanser riski taşıyan kistler hakkında bilgiler verilmektedir.


Kadınlarda Adet Düzensizliği Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ