Kadına Dair Herşey

Bu Sıkıntıları Onlar Bilemez

Bu Sıkıntıları Onlar Bilemez

Kadınların her birinde yaşanan adet döngüsü kuşkusuz ki en sıkıntılı ve sancılı süreçtir. Kadınların sağlıklı olduğunu, yumurtalıklarının çalıştığını gösteren bu döngü, ayrıca çocuk yapmaya da elverişli olunduğunun göstergelerindendir. Fakat toplum içerisinde adet görme olgusu oldukça yadırganmakta adetli kadınlara hastalıklı gözü ile bakılmaktadır. Hâlbuki kadınlar tam aksine bu dönemlerini atlatarak vücutlarının yenilenmesine veya yumurtalıklarının sağlıklı olmasına neden olurlar. Büyük bir ayıp ve gizlenmesi gerekilen bir kusurmuş gibi gözükse de grip olunca hapşırmak kadar doğal bir tepkidir. Fakat adet olup kanama gören bir kadın büyük bir suç işlermişçesine toplumdan soyutlaştırılmaktadır.

Kadınların Adet Dönemlerindeki Sıkıntıları

Yeterince ağrı ve sızı çeken kadınlar bir de toplum içerisinde bu rahatsızlığını gizlemeye çalışmaktadır. Karın ağrısı ve çeşitli tepkimeler nedeniyle zaten ağrı içerisinde olan kadınlar okulda, işte, yolda her türlü mekânda adet olduğunu gizlemeye çalışır. Tabi ki hoparlör ile bağırması da beklenmez fakat hayatın normal bir düzeni olduğuna önce kendisini sonra da çevresindekileri ikna etmesi gerekmektedir. Böylelikle bu durum ona da çevresindekine de normal gelebilecektir. Kadınların adet dönemi sıkıntıları bununla da bitmez. Aynı zamanda sıkıntılı süreçleri psikolojik olarak da devam eder. Devamlı olarak stres ve sıkıntı içerisinde bir dönem geçirmektedir.

Adet Dönemlerinde Kadınlardaki Değişiklikler

Kadınlar bu dönemlerde oldukça huzursuz zamanlar geçirmektedir. Regl dönemi sıkıntıları arasında karında oluşan ağrı, bacaklarda oluşan sızı ve psikolojik etmenler baş göstermektedir. Ani ruh geçişleri, sinirli stresli ve her an parlayabilecek bir ruh hali yaşanmaktadır. Ayrıca kadınlarda oluşan bu tip değişimler etraflarındaki erkeklere de yansımaktadır. Genel olarak “trip” adı altında toplanan bu hal ve hareketlere erkekler belli bir süre katlanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kadın Haklarının Bilinmemesi başlıklı makalemizde kadın hakları hakkında bilgiler verilmektedir.


Bu Sıkıntıları Onlar Bilemez Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ