Kadına Dair Herşey

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri

Kadınlar saçlarına çok özen gösterdiklerini düşünseler dahi bazen saçlarının dökülmesinden kendilerini kurtaramazlar. Kadınların saçlarının dökülmesinde etkili birçok faktör bulunmaktadır. Bunun için saç dökülmesine her ne sebep oluyorsa bilinmeli ve saç bakımı yapılırken, bunlarda göz önünde bulundurulmalıdır.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri

Hamilelik: Hamilelik döneminden sonra birçok kadın saçlarının çok hızlı bir şekilde döküldüğünü söylerler. Ancak hamilelik sonrasında meydana gelen saç dökülmesi gayet normaldir. Çünkü hamilelik döneminde hormon seviyesi artış göstermekte ve bunun için normalde dökülmesi gereken saçlar saç derisine sıkı sıkıya tutunmaktadır. Hamilelik geçtikten sonra hormon seviyesi normale dönmeye başlayınca bu saçlar kendini bir anda bırakacaktır.

Saçların bu kadar hızlı ve çok dökülmesinden kadınlar genelde ürkmektedir. Ancak bu gayet normaldir. Zamanında dökülmesi gereken saçlar yalnızca tek seferde dökülmektedir.

Beslenme: Yetersiz beslenme durumu da saç dökülmesine sebep olmaktadır. Özellikle D vitamini eksikliği saç köklerinin zayıflamasına ve doğal olarak zayıflamasına sebep olacaktır. Devamlı kapalı ortamda bulunmak ve sıklıkla iklim değiştirmek saç dökülmesine sebep olmaktadır.

Beslenme

Bunun için her gün bir süre açık havada bulunmalısı ve beslenmenize dikkat ederek, D vitamini almaya dikkat etmelisiniz.

Saçı Sıkı Toplamak: Saçı çok sıkı şekilde toplamak saç köklerinin çekilmesine ve saç köklerinin hasar görmesine sebep olacaktır. Bunun için kadınlar saçlarını çok sıkı şekilde toplamamalı ve gevşek bırakmalıdır. Eğer ki bağlanacaksa saç gevşek bağlanmalıdır. Ancak saçların bağlanmaması, örülmemesi, açık bırakılması en doğru olanıdır.

Saç Şekillendirici Ürünler: Saç şekillendirici ürünlerin devamlı olarak kullanılması da saçın hızla dökülmesine sebep olacaktır. Düzleştirici, maşa, fön makinesi gibi saçı çok yüksek ısıya maruz bırakan aletler saçın hasar görmesine sebep olacaktır. Bu durum da saçın hızla dökülmesine sebep olacaktır. Ayrıca bigudi gibi saç şekillendirici ürünler yüksek ısıya saçı maruz bırakmamasına rağmen saçın hızla dökülmesine sebep olmaktadır.

Saç Şekillendirici Ürünler

Ani Kilo Kaybı: Bazı kişiler şok diyet yapmaktadır. Yaptıkları şok diyet sebebiyle vücutta ani değişimler meydana geleceğinden, ani vitamin ve mineral kaybı da yaşanacaktır. Bunun için de saç köklerindeki minerallerin azalmasıyla saç dökülecektir. Bu sebepten ötürü ani kilo kayıplarından kaçınmak gerekmektedir.

Ani Kilo Kaybı

 

Bir önceki yazımız olan Gözaltı Morlukları Nedenleri başlıklı makalemizde Gözaltı Morlukları, Gözaltı Morlukları Nedenleri ve Gözaltı Morluklarında Alerji hakkında bilgiler verilmektedir.


Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ