Kadına Dair Herşey

Kadınlarda Sebepsiz Baş Dönmesi

Kadınlarda Sebepsiz Baş Dönmesi

 

Baş dönmesi, hem kadınlarda hem de erkeklerde sık görülen sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Kişileri korkutan baş dönmesi nedenleri, farklı sebeplerden dolayı meydana gelebilmektedir. Uzmanlar erkeklere oranla kadınlarda baş dönmesinin daha fazla meydana geldiğini belirtmektedir.

Baş dönmesi şikayeti olan hastaların bir çoğunda kulak çınlaması, işitme kaybı, ensede başlayıp, gözlere, boyun ve omuz bölgelerine yayılan ağrı, kollarda güçsüzlük hissi, bulanık veya çift görme, güneşe bakamama, yutma güçlüğü, ellerde titreme, uyku apnesi gibi baş dönmesi belirtileri meydana geldiği bilinmektedir.

Orta Kulak Enfeksiyonları

Kadınlarda görülen baş dönmeleri ani bir şekilde meydana gelebilmektedir. Birçok hasta bu sebepsiz meydana gelen baş dönmelerinin nedenlerini merak etmektedir. Baş dönmesine neden olan en sık rahatsızlık orta kulakta meydana gelen enfeksiyonlar olarak bilinmektedir.

İç kulakta meydana gelen enfeksiyonlar, ciddi baş dönmesi şikayetlerine neden olabilmektedir. Bazı durumlarda otururken veya uzanırken baş dönmesi şikayeti meydana gelebilmektedir. Bu durumlarda baş dönmelerinin bir süre sonra kendiliğinden geçtiği bilinmektedir. Uzmanlar tekrarlayan baş dönmelerinde mutlaka bir uzmana görünmek gerektiğini ve doğru teşhisin erken dönemde konulmasının önemini vurgulamaktadır.

Sebepsiz Baş Dönmelerinin Nedenleri

Baş dönmesi birçok farklı sebepten dolayı ortaya gelmektedir. Tekrarlayan baş dönmeleri kadınlarda bazen gebelik belirtisi olarak da kabul edilmektedir. Fakat zaman kaybetmeden uzmana danışmak gerekmektedir.

 • Sık ve derin solunum yapma
 • Şiddetli ağrılar
 • Baş ağrısı atakları geçirme
 • Yaralanma
 • Korku, heyecan ve stres halleri
 • Kan basıncında ani meydana gelen düşme
 • Öksürük ve hapşırma nöbetleri
 • Uzun süre yatar pozisyonda kaldıktan sonra ani ayağa kalkma
 • İç kulakta meydana gelen viral enfeksiyonlar
 • Psikolojik problemler
 • Beyin veya beyincik tümörleri
 • Fazla alkol tüketimi baş dönmesi nedenleri arasında bilinmektedir.

Baş Dönmesi İçin Ne Zaman Doktora Gitmeli?

kadinlarda-bas-donmesiBirçok kişi baş dönmesi şikayetini dikkate almamaktadır. Fakat kısa aralıklarla tekrarlayan ve geçmeyen baş dönmeleri kişileri korkutmaktadır. Bu gibi şikayetlerde doktora başvurmak önemlidir. Özellikle baş dönmesi ile birlikte bilinç kaybı oluşması, oda ve eşyaların etrafında dönme hissi uyanması, baş dönmesi şikayeti kişinin günlük aktivitelerini engeller hale gelmesi, göğüs ağrısı ve göğüste uyuşukluk ile birlikte görülmesi gibi şikayetlerde varsa zaman kaybetmeden doktora başvurmak gerekmektedir.

Baş dönmesi sorunu bir saatten hatta bir günden uzun sürdüğünde mutlaka bir uzmandan yardım istenmesi lazımdır.

Bir önceki yazımız olan Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi İle İlgili Tüm Sorular başlıklı makalemizde kalıcı kızlık zarı ve kızlık zarı dikimi hakkında bilgiler verilmektedir.


Kadınlarda Sebepsiz Baş Dönmesi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ