Kadına Dair Herşey

Kadınlarda Vajinal Akıntı

Kadınlarda Vajinal Akıntı

Kadınların aile sağlık merkezlerine, kadın doğum polikliniklerine ve muayenehanelere başvurma nedenlerinden biri vajinal akıntılardır. Bu bayanlar açısından oldukça can sıkıcı bir durumdur. Özellikle yaz aylarında bir takım hijyenik koşullara dikkat edilmeyeceği için bu şikâyet oldukça fazla derecede artış göstermektedir.

Vajinal Akıntı Sebepleri

Vajinal Akıntı Sebepleri

Genital bölgenin terlemesi, mayo ve bikinilerin üzerimizde ıslak kalması, ayaklarımızı üşütmemiz ve yeterince dezenfekte edilmeyen havuzlara girilmesi bu vajinal akıntı çeşitleri şikayetlerin artmasında baş gösteren sebeplerdendir. Vajina, anatomik yapısı açısından cinsel ilişkiye girilen yerdir ve bu bölge her daim ıslaktır. Ergenlik döneminden menopoz dönemine kadar olan dönemde östrojen hormonu etkisi ile vajina üzerinde bulunan birtakım bezlerden mukoza yani salgı salgılanır. Böylece vajina her daim nemli bir bölgedir. Sebebi cinsel ilişkiyi her iki taraf için de kolaylaştırmak ve keyifli bir hale getirmektir. Tamamen kuru olması istenen bir durum değildir. Aksi halde cinsel ilişki ağrılı ve yaralara yol açan bir hale gelir. Bu tip akıntılar normal yollarla meydana gelen akıntılardır. Ancak kadınların yanlış uyguladığı hijyen yöntemleri vardır ki kokulu akıntılara sebebiyet verir. Bunlardan en çok yanlış bilineni adet sonrası ve ilişki sonrası duş başlığı ile vajinal bölgenin içerisini yıkmaktır. Bu yanlış bildiğiniz tedavi yöntemi vajina pH değerinizi bozmakla birlikte vajinada beyaz peynirimsi akıntı olmasına yol açar.

Vajinal Akıntı Tedavi Yöntemleri

Vajinal akıntı tedavisi genel olarak fitiller veya ilaçlar yer alır. Ancak bu tedavi yöntemlerinden hiçbirini doktor önerisi olmadan kendi başınıza uygulamaya kalkmayınız. Beyaz peynirimsi her tuvalete girişte damla damla gelen tipte olan akıntıların tedavisinde akut fitiller kullanılmaktadır. Ancak daha yoğun ve sarı ve yeşilimsi akıntılar bakteriyel olan akıntılardır. Bu akıntılardan kurtulmak için ise yine doktor kontrolünde antibiyotikler kullanmanız önerilir. Ayrıca bu vajinal akıntı tedavi yöntemlerinden biri olan antibiyotikleri çok sık kullanmamak gerekir. Çünkü bu antibiyotikler bakterilere karşı direnç kazanmış olur ve faydasını görmezsiniz. Bu tedavi süreçlerinde hastaların yapmaları ve yapmamaları gereken hususlar yer almaktadır. Kullanılan çamaşırların temiz ve hijyenik olması gerekir.

vajinal akıntı tedavi

 

Bir önceki yazımız olan Yumurtalık Kisti Nedir? Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Tedavisi Edilir? başlıklı makalemizde Dermoid kist teşhisi, Dermoid kistler ve kanser riski taşıyan kistler hakkında bilgiler verilmektedir.


Kadınlarda Vajinal Akıntı Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ