Kadına Dair Herşey

Kadınların Kurslara Karşı İlgisi Artıyor

Kadınların Kurslara Karşı İlgisi Artıyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin Sümerparkta açmış olduğu hobi ve mesleği eğitim kursları kadınların yoğun ilgisini çekiyor. Açılan kurslar ahşap oyuncak yapımı, tekstil, çini- seramik, cam işletme, pastacılık, aşçı yardımcılığı, bilgisayar kullanımı, bilgisayarlı muhasebe, resim, kuaförlük, F klavye gibi kursların meslek edinilmesi için açılmış olan kurslardır. Kurslara en çok ilgi kadınlar tarafından oldu. Bu kurslara taş işçiliği kursuda ekleneceği söylendi. Bu kurslar 268 kişi kadın toplamda 354 kişi yararlanmaktadır. Kasım ayında başlayan bu kurslar yıl boyunca devam edecektir.

Kadınların Görmüş Oldukları Eğitim

Kurslar hafta içi ve hafta sonu olmak üzere veriliyor. Genellikle kadınlar tekstil, bağlama ve kuaförlük kurslarına daha yoğun ilgi gösteriyorlar. Kursları başarıyla tamamlayan kadınlar öğrendiklerini iş hayatlarında da sürdürmeye devam ediyorlar. Mesleki eğitim kursları en çok kadınların kendilerine olan güveni kazanması için ve ayakları üzerinde durmanın vermiş olduğu özgüven gelişmesi için son derece önemlidir. Kadınların bazı kurslara hobi amaçlı ilgi göstermeleri de boş vakitlerini değerlendirmek için önem ifade ediyor. Diyarbakır büyükşehir belediyesi kadınların kurslardan rahatlıkla faydalanabilmeleri için eğitim saatlerinde kursiyerlerin çocuklarına Sümerpark Ortak yaşam alanında yer alan zarokistanlarda hizmet veriliyor.

Mesleki Eğitim Kurslarının Faydaları

Mesleki eğitim kursları işkur tarafından da verilen tüm ülke genelinde ayrı ayrı düzenlenen kurslardır. Gerek kadınlar olsun gerekse erkeklerin meslek hayatlarına atılabilmeleri için veya hobi amaçlı yararlanabilmeleri için öğretici kurslardır. Bu sayede her sene binlerce kişi meslek sahibi oluyor. Kadınlar için daha faydalı bir hale gelmesi özellikle son yıllarda daha fazla amaçlanmaktadır. Küçük yaştan beri amaçsız çalışan veya evde oturup ekonomik destek sağlamak isteyen kadınlar bu kurslar sayesinde meslek ediniyor kendi ekonomilerine destek sağlıyor.

Bir önceki yazımız olan Bursa’da Kadın Çiftçilere Sertifika Verildi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Kadınların Kurslara Karşı İlgisi Artıyor Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ