Kadına Dair Herşey

Kalçada Sivilce Çıkmasının Nedenleri Nelerdir?

Kalçada Sivilce Çıkmasının Nedenleri Nelerdir?

Kalçada Sivilce Çıkmasının Nedenleri Nelerdir?

Sivilceler, vücudumuzun belirli bölümlerinde kendiliğinde çıkmakta ve kaybolmaktadır. Ancak bu sivilcelerin çıkmış olduğu bölgeler insanda rahatsızlık hissine neden olmaktadır. Bu sivilce çıkan bölgeler arasında insanı en çok rahatsız edeni kalçalarda ve yüzde çıkanlardır.

Kalçada Sivilce Çıkmasının Nedenleri Nelerdir

Kalçada çıkan sivilceler oturulduğunda ağrı ve sızı yapmasının yanı sıra kişiyi eşine karşı utanç duruma düşürdüğü fikrine kapılıp psikolojik bunalıma sokmaya neden olmaktadır. Kalçada çıkan sivilcelerin tedavisini yapılması için öncelikle neden kaynaklı olduğunu bilmek gerekmektedir.

Kalçada Neden Sivilce Çıkar?

Kalçada Neden Sivilce Çıkar

Kalçada sivilce çıkmasının nedenleri şunlardır;

  • Sentetik ya da dar kıyafetler giymek
  • Kıl köklerinin tıkanması ve iltihaplanması
  • Sürekli oturmak ve hareketsiz bir yaşama sahip olmak
  • Adet dönemi ve hamilelik gibi hormonal değişikliğin olduğu zamanlarda artış
  • Stres
  • E vitamini, B vitaminleri ve yağ asitlerinin azlığından kaynaklı olarak
  • Hormon bozukluğu

Kalçada Çıkan Sivilceler Nasıl Geçer?

Kalçada çıkan sivilceleri önlemek için öncelikle sentetik ve dar kıyafetleri giymekten vazgeçmeniz gerekmektedir. Yine kalçalarınıza peeling uygulamalı, şampuan ve duş jelinizi içerisinde sivilce önleyici özelliği olanlarla değiştirmelisiniz.

Kalçada Çıkan Sivilceler Nasıl Geçer

Kalçada Çıkan Sivilcelere Evde Doğal Çözümler

Kalçada çıkan sivilceler için uygulayabileceğiniz doğal çözümlerin arasında sağlıkla ilgili her konuda olduğu gibi su büyük öneme sahiptir. O nedenle öncelikle bol bol su içmeyi ihmal etmemeniz gerekmektedir. Uygulanacak diğer çözümler arasında ilk sırada gelen kalçanızı antiseptik bir temizleyici ve ılık su ile temizleyebilirsiniz.

Kalçanızda çıkan sivilcelerin bir diğer nedeni ise güneş ışınlarından kaynaklı olabilmektedir o nedenle yüksek faktöre sahip güneç losyonları ve kremlerini kullanabilirsiniz.

Kalçanızda oluşan sivilcelerin geçmesi için limon suyu kullanabilirsiniz. Bunun için kalçanızda sivilce olan alana limon suyu sürüp 30 dakika boyunca kurumasını beklemeli ve ardından temiz su ile yıkamalısınız.

Sivilceleriniz için buz küpleri kullanarak geçmesini sağlayabilirsiniz. 15 dakika buz küplerini sivilcelerin üzerinde gezdirmeniz bunun için yeterli olacaktır. Buz küpleri sivilcelerinizi azalttığı gibi kan akış hızını arttırarak cilt dokunuzun daha çok oksijen almasını sağlamaktadır.

Peeling uygulamak isteyenler ise biraz zeytinyağı ve şekeri karıştırarak 10 dakika boyunca sivilceli bölgede tutmalı ve ardından ılık su ile temizlemelidirler.

Bir önceki yazımız olan Alternatif Tıp Ürünleri Kullanımı Hakkında Bilmedikleriniz başlıklı makalemizde Alternatif tıp ürünleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Kalçada Sivilce Çıkmasının Nedenleri Nelerdir? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ