Kadına Dair Herşey

Kalın Telli Saçları İnceltme

Kalın Telli Saçları İnceltme

Saçların kalın telli olması genetik yatkınlığın bir sonucudur. Saç telleri kalın ve serttir. İnce telli saçlara göre daha kalın ve gür durur ve genelde kabarmaya da müsaittir. Bilimsel olarak kalın telli saçları direkt inceltmek mümkün değildir. Bunun için kökten uca saç teli yapısı değiştirilmelidir. Ancak bu sağlanamayacağı için kalın telli saçları inceltmede kullanılacak başka yöntemler geliştirilmiştir.

bitkisel-oneriler-ile-kalin-telli-saclar

Kalın Telli Saçları İnceltmek İçin Yapılması Gerekenler

İlk olarak saç yapısına uygun bir model seçilmelidir. Bunun için en uygun olan katlı kesimdir. Düz, katsız kesimler saçı olduğundan kalın ve kabarık gösterir. Ara makas yöntemiyle saçın kalın görüntüsü yok edilebilir. Kesim sırasında makas kullanmamak da önemlidir. Ustura kullanmak saç uçlarını inceltmede etkili bir yöntemdir. Ustura ile katlı kesilen saç ara makasa yöntemiyle daha da yatıştırılır ve olabildiğince kalın telli saç görünümü azalır. Saç kurutma makinelerinden uzak durulmalıdır. Bunun yerine saç banyo sonrası havlu ile sarılıp kendi kendine kuruması beklenmelidir.  Bunun yanında saç bakımı da önemlidir. Kalın telli saçlarda kuruluk en temel problemdir. Bu yüzden saçın nemlendirilmesi gerekir. Banyoda uygun bir şampuanla yıkandıktan sonra banyo sonrası durulanmayan bir krem kullanılmalıdır. Ardından doğal yağlar ve maskeler tercih edilebilir.

sac-bakimi-bitkisel-oneriler

Kalın Telli Saçlar İçin Nemlendiriciler

  • Argan yağı, gliserin ya da shea yağı gibi ürünler hem saçınızı besler hem de kökten uca nemlendirir.
  • Ilk zeytinyağını saç dip ve uçlarınıza sürüp sıcak havluya sarın. Gece yatmadan önce bu işlemi yapıp sabah saçınızı şampuanladığınızda saçını yağı emecek ve yumuşayacaktır. Bu işlemi duruma göre haftada bir veya iki kere tekrarlayabilirsiniz.
  • Buhar ciltte olduğu gibi saç için de nemlendiricidir. Yüzünüze uyguladığınız şekilde saçlarınızı başınızı havlu ile kapatarak buhara maruz bırakıp daha sonra kendiliğinden kurumasını bekleyebilirsiniz.
  • Bal ve süt doğal yumuşatıcı ve nemlendiricilerdir. İkisini yeterli miktarda karıştırıp saçınıza sürdükten sonra yarım saat bekleyin ve durulayın.
  • Sirke saça parlaklık veren aynı zamanda yumuşamasına yardımcı olan bir maddedir. Banyonuzun sonunda suyunuza bir kaşık sirke ekleyin ve durulamayın.

Bir önceki yazımız olan Kadınların Hayatlarını Kolaylaştıracak 14 Güzellik Hilesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Kalın Telli Saçları İnceltme Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ