Kadına Dair Herşey

Kaliteli Yaşam Kaliteli Bilinçle Olur

Kaliteli Yaşam Kaliteli Bilinçle Olur

Kaliteli Yaşam Kaliteli Bilinçle Olur

 

Dünya üzerinde milyarlarca insan vardır. Her bir insan nefes alıp vermekte ve kendilerine verilen bu hayatı kendilerince yaşamaktadırlar. Ancak bazıları bilinçli ve daha kaliteli yaşarken kimileri de sanki hiç bitmeyecekmiş gibi ya da umarsızca pespaye bir hayat sürmekte ve kendilerine verilen hayatı bilerek ve farkında olarak kötü yaşamaktadırlar. Tabi bunun da sonucuna katlanmaktalardır.

 

Prostat kanseri nedir, nerede oluşur?

 

Prostat, erkek üreme sisteminin bir bölümüdür. Rektumun (kalın bağırsağın son kısmı) önünde ve mesanenin altında yerleşmiştir. İdrar akımını sağlayan üretra (idrar yolu) tarafından çevrilmiştir. Sağlıklı prostat bezi bir ceviz büyüklüğündedir. Prostat kanseri ise bu organda oluşur ve ne yazık ki her yıl kanser tanısı konulan üç erkekten biri prostat kanseridir. Ülkemizde daha az sıklıkla görülmektedir.

Prostat kanseri nedir, nerede oluşur

Risk Faktörleri

 

Prostat kanserinin sebepleri kesin olarak bilinmemektedir. Bulaşıcı değildir, insandan insana geçmez. Araştırmalar prostat kanseri gelişme riskini artıran bazı faktörler olduğunu göstermiştir. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Prostat

Yaş: Prostat kanserinin en önemli risk faktörüdür. 45 yaş altında nadir görülür. Yaşlandıkça risk artar.

 

Aile öyküsü: Erkek kardeşinde prostat kanseri olanlarda risk artar.

Prostat kanserinin en önemli risk faktörü

Belirli prostat değişiklikleri: Yüksek dereceli prostatik intraepitelyal neoplazisi olan hücreleri olanlarda prostat kanser riski artmıştır. Bu hücreler mikroskop altında anormal olarak görülürler.

 

Diyet: Hayvansal yağdan zengin ve et içeren gıdalarla beslenmenin bazı çalışmalarda prostat kanser riskini artırdığı gösterilmiştir.

 

Hastalığın ilk işaretleri

 

Prostat kanserinin hiçbir belirtisi olmayabilir. Burda hastalar; sağlık kuruluşlarına genelde aşağıdaki sebeplerle başvurular.

 

  • İdrar yapma ile ilgili problemler,
  • Ereksiyon zorluğu,
  • Semende veya idrarda kan
  • Sırt, bel, kalça ve uyluk ağrıları ile başvurabilirler.

Hastalığın ilk işaretleri

Hastalığın teşhis aşaması

 

Prostat kanserinin belirtileri ortaya çıkmadan erken tanısı için bazı tarama yöntemleri kullanılır. Bu tarama yöntemlerinin 50 yaşından sonra tüm erkeklere yılda bir uygulanması önerilmektedir:

 

Prostatın parmakla muayenesi: Doktor vazelinle kayganlaştırarak eldivenli parmağı ile makattan prostatı muayene eder. Prostat sert ve nodüler alanlar açısından taranır.

 

Transrektal ultrason: Hastanın rektumuna bir ultrason probu konularak prostat bezindeki anormal bölgeler görüntülenir.

 

Sistoskopi: İnce ve ışıklı bir tüp yardımıyla üretra ve mesane görülebilir.

 

Transrektal biyopsi: Rektum yoluyla prostata bir iğne yerleştirilerek doku örneği alınır. Patolog mikroskop altında dokuda kanser hücrelerinin varlığını araştırır. Prostat kanserinin kesin tanısı biyopsiyle konulur.

 

Hastalığın evreleri

Prostat kanseri belirlendikten ve teşhis konduktan sonra evreleme yoluna gidilir. Bu hastalığın ne derece ilerlediğini göstermesi ve tedavi için yöntem belirlenmesinde önemlidir. Tedavinin planlanması için doktor hastalığın yayılım durumunu yani evresini bilmek zorundadır. Evreleme; tümörün boyutuna, tümörün prostat dışına yayılıp yayılmadığına ve uzak yayılımına göre yapılır. Kanserin yayılımı kan testleri ve bazı görüntüleme yöntemleri ile saptanır. Bu yöntemler aşağıda sıralanmıştır.

 

  • Kemik Sintigrafisi
  • Bilgisayarlı Tomografi
  • Magnetik Rezonans Görüntüleme

 

Hastalığın tedavi aşaması

 

Prostat kanseri tedavisiyle uğraşan uzmanlar; ürologlar, medikal onkologlar ve radyasyon onkologlarıdır. Prostat kanserli hastaların çeşitli tedavi seçenekleri vardır bunlar; cerrahi, radyoterapi ve hormon tedavisidir. Kanser tedavisi lokal ya da sistemik olabilir.

 

Lokal tedavi: Cerrahi ve radyoterapi lokal tedavilerdir. Prostattaki kanseri yok etmek amaçlanır. Kanser vücudun diğer bölgelerine yayıldığında lokal tedavi özel bölgelerdeki hastalığı kontrol etmede kullanılır.

 

Sistemik tedavi: Hormon tedavisi sistemik bir tedavidir, hastalığın yayılmasını önler.

Tedavi tümörün evresine, hastanın belirtilerine ve genel sağlık durumuna gore değişir. Yan etkiler tedavinin tipine ve süresine bağlıdır.

 

Cerrahi: Cerrahi erken dönem prostat kanserinin en yaygın tedavisidir. Doktor prostatın tamamını veya bir bölümünü alabilir. Bazı vakalarda doktor sinir koruyucu yöntemle ameliyatı tercih edebilir. Bu tip cerrahide ereksiyonu sağlayan sinirler korunabilir. Sinirlere çok yakın büyük bir tümör varsa bu yöntem uygun değildir.

 

Tüm bu tedavilerden sonra hastalığın tekrarlayıp tekrarlamdığını belirlemek için hasta belirli aralıklarla sağlık kuruluşunda kontrol olmalıdır. Bu hastalığın tekrarlanamsı ve başka yerlere sıçrayıp sıçramadığının öğrenilmesi açısından ve erken teşhis için hayatiönemdedir.

Sonuç olarak prostat kanseri hastanın hem kendi hayatını hem de yakınlarınınkini etkileyen ve baş edilmesi zor bir hastalıktır. Hastalar ailelerini kaybetmekten, iş ve günlük aktivitelerini sürdürememekten korkmaktadırlar. Bunun için yapılacak olan şey ise hayatımıza değer vermek ve bedenimize zararlı her türlü madde ve yiyecekten uzak durmaktır. Unutmamak gerekir ki bu hem bizim hem yakınlarımızın hayatını etkilemektedir.

Bir önceki yazımız olan Umudu Her Daim korumak Gerek başlıklı makalemizde Açıklanamayan kilo kaybı, Kanser ve kanser belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.


Kaliteli Yaşam Kaliteli Bilinçle Olur Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
CLOSE
CLOSE