Kadına Dair Herşey

Kanal Tedavisi Nasıl Ve Neden Yapılır?

Kanal Tedavisi Nasıl Ve Neden Yapılır?

Kanal tedavisi,diş rahatsızlıklarında en sık kullanılan tedavi yöntemlerinden bir tanesidir.Halk arasında ise bilinen bazı yanlışlardan ötürü çoğu diş hastasının korkuğu ve kanal tedavisi acıtır mı diyerek merak ettiği konuların başında gelir.

Kanal tedavisi nedir?

kanal tedavi

Bu tedavi hasar gören dişlerimizin korunması için uygulanır.Pulpa denilen ve dişte yer alan kan,lenf damarları ve siniri içeren bölümde kalıcı bir hasar meydana geldiğinde endotonti tedavisi uygulanır.Özellikle diş kırılması ya da mikroplar bu pulpa denilen kısmın ölmesine neden olan faktörlerin başında gelir.Şayet ölen pulpa,dişten çıkarılmayıp,tedavi edilmezse dişin tamamen kaybedilme riski vardır.Kanal tedavisi yokken diş çekilerek sorun çözülürken,günümüzde bu şekilde tedavi edilmektedir.

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

kanal tedavisi süresiEndodonti, diş kökleri hastalıkları ile ilgilenen diş hekimliği dalıdır. Diğer adıyla endodonti tedavisinde diş kökünü besleyen doku, sinir ve kan damarlarından oluşan pulpa olarak adlandırılan yapının alınması esasına dayanır.Pulpa olarak adlandırılan yapının alınması işlemi sonucunda milyonlarca diş çürümekten kurtarılmış ve kişilerin ağız sağlığı korunmuştur. Olgunlaşan diş artık pulpadan değil, kendisini çevreleyen damarlardan beslenmektedir.Tedavi aşamalarında,anestezi sonrası çürüğün temizlenmesi ve hastalıklı kısmın oradan ayrılması işlemi yapılır.Şayet birden fazla seansta kanal tedavisi sürecekse geçici dolgu,temizlenen yere uygulanır.Bu noktada kanal tedavisinin süresi hastalıklı dokunun zarar şiddetine göre tek senasta ya da birden fazla seansta sürebilir.

Kanal Tedavisi acıtır mı?

Kanal tedavisinin özünde pulpanın alınması yer almaktadır. Tedavi edilmemiş olan çürükler pulpanın enfeksiyonuna yol açarlar. Pulpa enfeksiyonu ise kökten doğru dişe etki ederek diş kaybına sebebiyet verirler. Kanal tedavisi sonrası ağrı oluşması da mümkündür, ancak pulpa alındıktan sonraki bu ağrı geçici iyileşme ağrısıdır.

Kanal tedavisinden önce oldukça ağrı çekmiş olarak diş hekiminin karşısına çıkan kişi yapılacak tedavi sonrası korkusunu da yaşayabilmektedir. İşlem sürecinde kişinin hiçbir ağrı duymadığı bir tedavi olan kanal tedavisi sonrasında bir süre ağrı olması mümkündür.

Hekiminizden ya da internet üzerindeki videolu anlatımlardan bu tedavi nasıl olur sorusuna ayrıntılı cevap bulmanız ve konu hakkında bilgi sahibi olmanız mümkündür. İşlem sırasında herhangi bir ağrı duyulmadan gerçekleşen kanal tedavisi gerekli ise korkmadan ve işlem geciktirilmeden yaptırılmalıdır ki enfeksiyon ağız içinde yayılmasın.

Bazı durumlarda sıklıkla çürük tedavisi gören, işleme tabi tutulan diş altındaki pulpa şişerek dişte ağrıya yol açabilir. Bu durumda enfeksiyon bulunmasa bile diş ağrısı şikayetimiz olabilir. Enfeksiyonsuz bu şişlik durumunda da pulpanın alınması, yani kök kanal tedavisi yapılması gereklidir.

Kanal tedavisi işlemleri

Kanal Tedavisinin İşlemleri Nelerdir?

Bu tedavide, kanal sorunsuz olarak bulunursa, diş yapısı buna uygunsa tek seansta sonlanabilir. Bazı durumlarda enfeksiyon tedavi süresini uzatmaktadır. Birkaç kez kliniğe gidilmesi gerekebilir.

Sorunsuz bir dişte kanal tedavisi kaç dakika sürer diye bakılırsa yarım saat gibi kısa bir süre bile yeterli olabilmektedir. Sorunlu kanal bulunur, içi temizlenir ve üzerine geçici bir dolgu ile aynı gün kapatılır.

Birkaç gün sonra tedavi gören alan iyileşince kalıcı dolgu işleminin yapılması için tekrar diş hekiminiz size randevu verecektir. Bu yöntem çok pahalı bir işlem olmayıp, kanal tedavisi ücreti ,kullanılan dolgu malzemesine, tedavinin süresine göre değişiklik gösterebilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Davranış Bozuklukları Ve Belirtileri başlıklı makalemizde davranış bozuklukları hakkında bilgiler verilmektedir.


Kanal Tedavisi Nasıl Ve Neden Yapılır? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ