Kadına Dair Herşey

Kanserde Beslenme Nasıl Olmalı

Kanserde Beslenme Nasıl Olmalı

Kanser, hücrelerin kontrolsüz çoğalması halidir. Tabi ki birçok kanser türü bulunmaktadır. Bu kanser türlerinin ortak tanısında; hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması görülmüştür. Çoğu kanserin tam olarak nedeni bilinmemektedir. Ancak belli başlı etkenler kansere neden olabilmektedir. Belki en masum faktör olarak genetik faktörler görülmektedir. Genetik faktörler; genlerinde kanser hastalığı olan kişilerin potansiyel kanser hastası olacağı öngörüsüdür. Ancak illa her ailesinde kanser hastası olan bireyin kanser hastası olacağı gibi kesin bir kanıt yoktur. Genler bazen aktarılarak hastalıkları bir sonra ki nesillere aktarabilir ya da tamamen de genlerin etkisi yok olabilecektir. Kanser sadece genetik faktörlerden dolayı ortaya çıkmaz.

Yanlış beslenme ve yanlış yaşam şekilleri de kansere neden olabilecektir. Kanser riski taşıyan ürünlerin sıklıkla kullanılması, yanlış beslenme, sağlıksız beslenme, zararlı maddelerin kullanımı gibi etkenlerde kansere neden olabilecektir. Kanser tedavilerine bağlı olarak hastalar da bazı iştah sorunları ve halsizlik gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle kanser hastalarının beslenme alışkanlıklarının da özenli olması gerekir. Çünkü bu hastalık özenli ve sağlıklı beslenmeyi gerektirmektedir.

Kanser Hastaları Nasıl Beslenmelidir

kanser-beslenmesiKanser hastalarının yeterli ve dengeli beslenmesi oldukça önemlidir. Çünkü sağlıklı bir beden bile yanlış bir beslenme şekline maruz kaldığı zaman farklı tepkiler verebilecektir. Bu nedenle kanser hastalarını daha özenli ve sağlıklı beslenmesi gerekir. Vücudun ihtiyaç duyduğu şekilde beslenmeye özen göstermelidir. Kanser hastaları ideal kilolarını mutlaka korumalıdır. Her vücut tipinin ideal kilosu farklıdır. Farkı vücut tiplerine ait olan kilo oranları korunmalıdır. Yağ ve şeker vücudun doğasına uygun olmayan maddelerdir. Vücut ile uyumlu olmayan bu besinlerin tüketimi kanser hastaları için son derece tehlikeli olabilecektir. Özellikle içeriği tam anlamı ile belli olmayan işlenmiş et ve et ürünlerinden uzak durmak gerekir. Çünkü bu tarz işlenmiş gıdaların kanserojen maddeler içerdiği herkes tarafından bilinmektedir. Yiyeceklerin kızartılmaması gerekir. Genel olarak haşlama ve fırınlama yiyecekler tüketilmelidir. Tuz tüketimi son derece zararlıdır. Kanser hastalarının tuzu oldukça dikkatli kullanması gerekir. Özellikle kemoterapi ve radyoterapi gören kanser hastalarının enerjilerini kontrol etmeleri gerekir. Çünkü bu tedavi yöntemleri oldukça yorucu ve yıpratıcıdır. İştah kesilmesi, görülen ağır tedavinin bir neticesi olabilecektir. Ama bu durumun doktor ile görüşülmesi gereklidir. Kanser hastalarının hemen hemen her gün dikkat etmeleri gereken bir besin zinciri vardır. Bu besin zinciri şu şekilde özetlenebilecektir.

  • Et, yumurta, kuru baklagiller, tavuk, balık özellikle tüketilmesi gereken gıdalardır. Haftada en az iki gün kesinlikle balık tüketmek
  • Sebze tüketimi kanser hastaları için gereklidir. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler ile hem sağlık kazanmak hem de korunmak mümkündür.
  • Meyve tüketmek enerjinin düzenlenmesi için gereklidir. Mevsim meyveleri taze olarak tüketilmelidir.
  • Tahıllı ürünler tüketilmelidir. Bunların yanından pirinç ya da bulgur pilavı da tüketilebilecektir.
  • Süt ve süt ürünleri son derece gerekli bir besin grubudur. Bu besin grubu ile vücudun ihtiyaç duyduğu eksikleri tamamlayacaksınız.

Kanser Etkilerini Azaltmak 

Sağlıklı beslenme ile kanserin etkilerini azaltmak ve tedavi sürecine destek olmak mümkün olacaktır. Doğru beslenme ile kanser sürecini daha kolay atlatacaksınız. Aynı zamanda da görülen tedavinin yan etkilerini de ortadan kaldırabilmek için özenli beslenmek gerekir. Ağır bir tedavi süreci içinden geçmek zorunda kalan kanser hastalarına destek olmak ve sağlıklı beslenmelerini sağlamak gerekir. Böylece kısa süre içinde tedavi sürecine uyum sağlayacak ve dinç hissedebileceklerdir. Unutulmamalıdır kanser ile savaşmak artık mümkündür. Kanser, savaşılması gereken ve artık tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Bazen kanser hastalarının hayatlarını tamamen değiştirmeleri de gerekir. Kötü olan her şeyden uzak durarak işe başlamak gerekir. Çünkü kötü olan yiyecekler, maddeler, yoğun stres bu hastalığın en yakın dostudur. Bu nedenle olabildiğince dikkatli beslenmek ve doğru yaşamaya dikkat etmek gerekir.

 

Bir önceki yazımız olan Göğüs Küçültme Ameliyatı başlıklı makalemizde göğüs küçültme ve göğüs ufaltma ameliyatı hakkında bilgiler verilmektedir.


Kanserde Beslenme Nasıl Olmalı Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ