Kadına Dair Herşey

Kanserle Savaşmak için Yapılması Gerekenler

Kanserle Savaşmak için Yapılması Gerekenler

Kanserle Savaşmak için Yapılması Gerekenler

Kanserle Savaşmak için Yapılması Gerekenler

Her yıl milyonlarca insanın hayatına etki eden bir hastalık olan kanserin birçok türü bulunuyor. Kanser tedavisinde kullanılan tek yöntem vücuttan bu hücrelerin öldürülmesi için kemoterapi uygulanması. Kemoterapi ve radyoterapi yöntemleri kullanılarak kanserli hücrelerin  öldürmesi ve sağlıklı hücrelerin korunması amaçlanır. Kanserle mücadele ederken hayatınızdan çıkarmanız gereken bazı unsurlar vardır. Öncelikle besin yönünüzü eksikliklerinize göre ve vücut değerlerinize göre değiştirmelisiniz. Modern ilaçların yanında alternatif tıp ürünlerini doktorların tavsiyesi altında kullanmalısınız. Umutsuz olmaktan, kötü düşünmekten kaçınmalısınız. Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkları bırakmalısınız. Stresten uzak durmalı düzenli egzersiz yapmalı ve daima olumlu düşünmelisiniz. Kanseri yenebileceğinizi bilmelisiniz.

Kanser Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Kanser tedavisi kemoterapi, radyo terapi, cerrahi müdahale ve alternatif tıp kullanılır. Öncelikli amaç kanser hücrelerinin yayılmasını engellemek, kanser hücrelerini öldürmek ve sağlıklı hücreleri korumaktır. Kemoterapi kimi hastalarda ayakta uygulanırken kimi hastalarda yatarak tedavi edilir. Koldan veya kalçadan yapılan iğne yardımıyla uygulanır. Radyoterapi ise bir ışın tedavisidir. Eskiden beri uygulanan bu yöntemle radyasyon ışınları yardımıyla kanserli hücreler öldürülür. Kanser tedavisinde ne tür bir kanser olursa olsun erken tanı ve teşhis çok önemlidir. Tedavilerin başarı oranı ve süresi de buna bağlıdır.

Kanser Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Kemoterapi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

kanser tedavisi

Kemoterapi kişinin durumuna göre ayaktan veya hastaneye yatırılarak verilen bir ilaçtır. Kemoterapi uygulaması sırasında kan alırken hissettiğiniz acıdan başka acı duymazsınız. Ancak kemoterapi sonrası gelişmeler kişiden kişiye değişen ve bazen ağır geçen bir süreç olur. Kanser tedavisi uygulanırken en sık kullanılan yöntem olan kemoterapi öncesi ve sonrası doktorunuzun dediklerini harfiyen uygulayın. Sağlıklı beslenmesi kötü alışkanlıklardan uzak durma, stresten uzak durma gibi çok önemli tavsiyelere mutlaka uyun. Kemoterapi sonrası mide bulantısı, ve ağız kuruluğunu önlemek için bolca sıvı gıda alın. Ayrıca besin değeri yüksek besinleri alın. Ne kadar mideniz bulansa bile bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için mutlaka yemek yemelisiniz.

Kemoterapi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alternatif Tıp ve Kanser Tedavisi

Birçok kanser türü olmasına rağmen hala kanser için belirli ve kesin çözüm veren bir ilaç bulunamamıştır. Tıp dünyası kanserli hücreleri yok ederek vücuttan atılması için kemoterapi ve radyoterapi gibi çok önemli tedavi yöntemleri uygulamaktadır. Ancak kanser tedavisi olurken bu yöntemlerin her hastada kesin çözüm vermesi beklenemez

 

Bir önceki yazımız olan Alternatif Tıp Ürünleri Kullanımı Hakkında Bilmedikleriniz başlıklı makalemizde Alternatif tıp ürünleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Kanserle Savaşmak için Yapılması Gerekenler Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ