Kadına Dair Herşey

Karaciğer Hastalarında Beslenme Nasıl Olmalı

Karaciğer Hastalarında Beslenme Nasıl Olmalı

Karaciğer hayati anlam taşıyan en önemli organlar arasında yer almaktadır. Karaciğerin en önemli organlardan biri olmasının nedeni; çok fazla işi tek başına yapmasından kaynaklanır. İnsan vücudunda bir alternatifi olmayan yani; bir tane bulunan karaciğere dikkat etmek gerekir. Karaciğer hastalıklarının birçok nedeni olabilir. Genetik nedenlerinde yüksek faktörü olabileceği gibi dış etkenler de karaciğer hastalıklarının oluşması arasında yer almaktadır. Genetik faktörlerin gün yüzüne çıkması bir açıdan da dış etkenlerden dolayı olmaktadır.

Gereksiz Beslenme

Gereksiz beslenme alışkanlıkları, yanlış beslenme, zamansız beslenme, aşırı alkol tüketimi, çok fazla ilaç kullanılması gibi karaciğer hastalıklarının birçok nedeni vardır. Zaten çok fazla görevi olan karaciğeri bu gibi durumlarla çok daha fazla yormak söz konusu olur. Karaciğeri yormamak ve sağlıklı bir yaşam sürmek için bazı önerilere kulak vermek gerekir. Ancak karaciğer hastası olanların daha bir özen göstermesi gerekir.

Karaciğer Hastaları Nasıl Beslenmelidir

karaciger-rahatsizligiDiyet bilimi oldukça geliştiği için hastalıklara doğru beslenme ile destek olmaktadır. Doğru beslenme ile birçok hastalığın tedavi edilebileceği gibi; çoğu hastalığın da önüne geçmiş olmak söz konusudur. Ancak karaciğer hastalıkları ayrı bir beslenme şekli gerektirmektedir. Çünkü zaten yorgun olan karaciğerin daha çok yorulmaması için özen göstermek gerekir. Doğru beslenmek için bir diyetisyene başvurmak en doğru hareket olacaktır. Karaciğer hastalarının her biri farklı boyutlarda olduğu için ayrı beslenme gereksinimleri ortaya çıkabilecektir.

 • Yeşil ve sarı sebzeler özellikle enginar karaciğer hastalıkları için son derece yararlıdır.
 • Brüksel lahanası, lahana, karnabahar, kereviz gibi sebzeler karaciğer hastalıkları önlemek ve hastalığın tedavisi aşamasında önemli bir rol oynamaktadır.
 • Özellikle kolesterol ve yağ oranı az olan sebze ve meyveleri tercih etmek gerekir.
 • Karaciğer hastaları A vitamini almaktan kesinlikle kaçınmalıdır.
 • Hiçbir vitamin ve minerali yüksek dozlarda almamak gerekir. Çünkü bu durum karaciğere son derece ağır gelecektir.
 • Karaciğer hastaları kesinlikle uzun süre aç kalmamalıdır.
 • Karaciğerin düşmanı olan hayvansal yağlardan uzak durmak gerekir. Hayvansal yağlar vücutta ki kolesterol seviyesini yükseltecektir.
 • Eğer fazla kiloları olan bir karaciğer hastası iseniz; kesinlikle fazla kilolarınızdan kurtulmanız gerekir. Çünkü fazla kilolar; karaciğer yağlanmasını arttıracaktır. Bu durumda karaciğerin daha fazla yıpranmasına neden olacaktır.
 • Özellikle sigara ve alkol kullanımı ortadan kaldırılmalıdır. Zararlı maddeleri ortadan kaldırarak daha sağlıklı olabilmeniz söz konusudur.
 • Doğal beslenmeye özen göstermek gerekir. İçinde ne olduğunu bilmediğiniz besinlerden ve hazır ürünlerden uzak durmalısınız.

Karaciğer Hastalarının Günlük Dikkat Etmeleri Gerekenler

 • Karaciğer hastaları günlük enerji ihtiyaçlarını dengeli olarak almalıdır. Karbonhidrat enerji için oldukça yararlı bir besindir.
 • Günlük protein alımı 1 gr/kg şeklinde olmalıdır.
 • Karaciğer hastaları daha çok bitkisel proteinleri tercih etmelidir.
 • Genel olarak yağda erimesi mümkün olan vitamin, çinko ve mineraller alınmalıdır.
 • Karaciğeri hasta olan bir kişilerin enerji kaybı çok fazla olduğu için en fazla 4 saat aralıklar ile karbonhidrat alımı yapılmalıdır.
 • Şeker tüketimi oldukça az olmalıdır. Çünkü şeker kullanımı sağlıklı bir insan için bile son derece zararlıdır. Bu nedenle şekeri hayatımızdan çıkarmamız gerekir.
 • Özellikle karaciğer hastalığı siroz ise; kesinlikle tuzdan uzak durmak gerekir. Hastalığın çeşidine göre sodyum ihtiyacı değişiklik gösterecektir.
 • Vücut enerjisinin çok hızlı bir şekilde düşmesi söz konusu olduğu için; karaciğer hastalarının bunun için önlem almaları gerekir. Karbonhidrat ile gerekli besinleri almak bu enerji düşüşünü yavaşlatacaktır.

Kısacası bunlara her zaman dikkat etmek gerekir. Çünkü karaciğer hastası olmak, hayata devam edemeyeceğiniz anlamına gelmez. Doğru yaşamak ve dengeli beslenmek ile hastalığın etkileri hafifletilebilecektir. Hastalıklardan kurtulmak için sağlıklı ve doğru beslenmek önemlidir. Çünkü artık çoğu hastalık yanlış beslenmeden kaynaklı olmaktadır. Günümüzde içeriğini bilmediğimiz ürünler, işlenmiş gıdalar hayatımızı ciddi anlamda tehlikeye atmaktadır. Bu nedenle karaciğer sağlığını korumak da zorlaşmaktadır. Karaciğer sağlığını korumak ve hasta olan karaciğerin etkilerini azaltmak için gerekli diyetlerin yapılması gerekir. Görüldüğü gibi bu diyetler ile hastalıkların etkilerini azaltmak mümkün olacaktır. Hastalık diyeti bir şey yememek anlamını kesinlikle taşımamaktadır. Sadece hastalığı hızlandıracak ve olumsuz etkiler yaratacak yiyeceklerden ve minerallerden uzak durmak gerekecektir.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? başlıklı makalemizde c vitamini hakkında bilgiler verilmektedir.


Karaciğer Hastalarında Beslenme Nasıl Olmalı Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ