Kadına Dair Herşey

Kardeş İlişkilerinde Kıskançlık

Kardeş İlişkilerinde Kıskançlık

 

Kardeş ilişkilerinde kıskançlık her yaşta görülebilecek bir alışkanlık iken daha çok çocukluk yaşlarında gelişen bir davranış biçimidir. Bu davranışın başlıca kaynağı anne ve babalardır. Yeni doğan bebeğe daha fazla ilgi göstermek zorunda olan anne ve babalar abi ya da ablaları ihmal edebiliyorlar. Bu yüzden bir kıskançlık tohumu kalbe ekilmiş oluyor. Peki bu konuda ne yapılabilir?

Kardeşler Arasında Kıskançlık

Kardeşler arasında kıskançlık oluşmaması için anne veya babanın büyük kardeşe küçük kardeşle alakalı görev vermesi gerekir. Bu görevlerden bazıları bebeğin suyunu ya da ağız mendilini getirmesi, ağzını silmesi, mama hazırlarken onu oyalaması olabilir.

Bu sayede büyük kardeş de kendisinin önemli olduğunu hissedecek ve en azından kafası meşgul olduğu için kıskançlık damarı kabarmayacaktır. Kıskanç kardeşler kendisinden küçük olanlara zarar verme eğilimi içine girebilirler. Bu yüzden ebeveynlerin gözleri sürekli büyük kardeşin üzerinde olmalıdır.

Kardeş Sevgisi ve Kıskançlık

Kardeşi sevmesine rağmen kıskançlık insanın doğasında var olan bir duygudur. Önemli olan bu duygunun öne çıkmasına izin vermemek. Bunu yaparken çocuğu sıkmadan ona baskı yapmadan yaptığının yanlış olduğunu anlatmak lazım.

İlerleyen kıskançlık duygusu ciddi sonuçlar doğurabileceği gibi büyüyen kardeşlerin ilerde düşman olmasına da sebep olabilir. Kıskançlığın önlenmesi için bir uzmandan da yardım alınabilir. Fakat burada işin büyüğü ebeveynlere düşüyor. Nasıl yaklaşacağınızı iyi bilmeniz gerekiyor.

 

Bir önceki yazımız olan Bebek ve Çocuklarda Egzama İle Nasıl Başa Çıkılır? başlıklı makalemizde egzama hakkında bilgiler verilmektedir.


Kardeş İlişkilerinde Kıskançlık Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ