Kadına Dair Herşey

Kardeş Kardeşe Karşı

Kardeş Kardeşe Karşı

Kardeş Kardeşe Karşı

Hayatın temelini oluşturan ve kişiliği belirleyen en önemli sosyal çevrenin aile olduğuna dair kimsenin şüphesi yoktur. Aile ilişkileri sosyalleşmenin ilk yaşandığı ve hissedildiği ortamdır. Çocukların birbirleriyle olan iletişimi ise aile ilişkilerinin en zor bölümlerinden birisidir. Kardeş kıskançlığı diye tanımlanabilecek olaylar önemli psikolojik sorunlara neden olabilirler.

 Kardeş Kardeşe Karşı

Büyük Çocuk Farkı

Kardeşler arası ilişkiler

Aile ilişkileri içinde kardeşlerin durumu hakkında yazılan ve anlatılanların hepsi bu ilişkinin sağlıklı olmasını anne babanın tutumuna bağlar. İkinci etken olarak çocuğun yaşı ve cinsiyeti gelir. Kardeşler arası ilişkiler küçüğün doğumuna karşı büyüğün alacağı tavır ile başlar. Yeni doğana karşı büyük çocuğun kıskançlık duyması normaldir, anne babasının ilgisini kendisinin artık yeteri kadar çekemeyeceğini hisseder. Anne babalar da ilk anda kardeşler arasında dengeyi kuramayabilirler. Bu tutum farkında bile olmadan gerçekleşir. Bebeğe doğal olarak bakımı yüzünden daha çok zaman ayrılır. Ama burada ilginç olan çoğu ailenin büyük çocuğa doğduğunda daha çok özen göstermesidir. İlk çocuğa biraz da tecrübesizlikten doğan bir ihtimam gösterilir. İkinci veya üçüncü çocuklar daha rahat büyütülürler. Ama ilk çocuklar kendi içlerinde kıskançlığı çeşitli derecelerde hep hissederler. Doğal olan bu durum aşırı dereceye çıkarsa sorun yaratır.

 Büyük Çocuk Farkı

Asla Kıyaslama Yapmayın

Okul çağından önceki yaşlarda evde kardeşler arasında denge sağlamak daha zordur. Bu devirlerde büyük çocuğun ilgi çekmek için olmayan hastalıkları uydurması çok yaşanan bir durumdur. Kardeşler arasında yaş farkı büyüdükçe büyük çocuğun olayları algılaması ve kardeşe olumlu yaklaşımı daha kolay sağlanır. Okula başlama bu yüzden olumlu etkiler yaratır. Ebeveynlerin asla yapmaması gereken şey kardeşler arasında kıyaslama yapmaktır. Kardeşin derslerinde daha başarılı gibi bir söz yaratacağı etkiler açısından tam bir felakettir. Konu ne olursa olsun çocuklarınıza her bakımdan eşit davranın.

kardeşler arasında denge sağlamak

Bir önceki yazımız olan Külüne Muhtaç Olunan Komşular başlıklı makalemizde eski komşuluk ilişkileri, Eski mahallelerde yapılan kapı önü çekirdek sohbetleri ve komşuluk ilişkileri hakkında bilgiler verilmektedir.


Kardeş Kardeşe Karşı Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ