Kadına Dair Herşey

Kardeş Kıskançlığını Önlemek İçin Ne Yapılmalı?

Kardeş Kıskançlığını Önlemek İçin Ne Yapılmalı?

Kardeş; anne veya babadan en az birinin ortak kan bağıyla bağlananlardır. Kıskançlık; bir diğer kişinin sahip olduklarına benim olabilme isteği, sahip olduğunu başkasına vermemek isteği ve sahip olunanı yitirmemek düşüncesidir. Kimi insanda kıskançlık duygusu doğuştan gelir karakterine oturmuştur. Kimi insanda ise sonradan kazanılan bir duygu karmaşasıdır.

Kardeş Kıskançlıklarının Sebepleri

kiskanma-1Genellikle ilk çocuklarda görülür. Sonradan dünyaya gelen kardeşine olan ilgi, sevgi, alınan hediyeler gibi sıralayabileceğimiz birçok somut ve soyut olan her şey kardeş kıskançlığı sebebi olabilir. Sonucunda ise büyük çocuk da meydana gelen hal ve hareket değişmeleri, şımarıklıklar, ilgiyi üzerlerine çekmek, ona alınan eşyaları sahiplenmek veya onun eşyalarına zarar vermek. Bazen bu kıskançlık duygusu ebeveynler tarafından fark edilemezse ya da dikkate alınmaz ise küçük olan çocuğa da zarar vermeye başlanılabilir.

Yaş farkından da kaynaklanabilir. Yaş farkı ne kadar az olursa bu durumun yaşanma riski de yükselir. Benzer yaş gruplarından olduklarından kıskanabilir. Diğer kardeşe olan ilginin artması her ne sebeple olursa olsun diğer çocuk da olumsuz etkiler yaratabilir.

Cinsiyet farklılığından da bu durum gözlenebilir. Ataerkil bir toplum olduğumuz için erkek çocuğuna verilen hitap şekli sen erkeksin halledersin, o kızdan bir şey olmaz, yapamaz ya da sen erkeksin üstesinden gelirsin erkek çocuğa da ileriki yaşlarında yapacaklarına zemin hazırlıyoruz farkında olmadan. Bu durumdan kız çocuğunda da bir özgüven eksikliği, kıskanmak, erkeksi tavırlar sergilemesi, içe dönme gibi durumlar da oluşabiliyor. Ya da tam tersi aile kız çocuğu beklediğinde erkek doğan evladına bunu yansıtmaları da erkek çocuğunda kıskanmanın doğurduğu olumsuz etkiler meydana gelebilir.

Dış etkenler diğer bir sebepler arasına girer. Komşuların, akrabaların, arkadaşlarının ya da aklınıza gelebilecek tüm çevrenin çocuklar üzerine kıyaslama yapılması, ortalığı karıştırma durumları o senden daha iyi, daha güzel ve ya boyu neden uzun? Gibi sorular da çocuğunuzun sıkça maruz kaldığında bilinçaltında bir takım sorular oluşup bunlara göre davranışlarını şekillendirir.

Ebeveynlerin Sorumlukları 

kiskanma-2

Aileye yeni bir üye katılacaksa eğer annenin hamilelik döneminde büyük olan çocuk ile diğer aile bireylerinin ilgi ve alakayı, ihtiyaçlarını karşılamaya başlamalıdır.

Çocuk doğduğunda ise anne de büyük çocuk ile ilgili görevler vererek çocuğun düşüncesi olan Annem, beni sevmiyor gibi düşüncelerden uzaklaşmasında işe yarayacaktır.

Kıskanan çocuk ile daha kaliteli zaman geçirmek önemlidir. Ona ne yapmak istediğini onun da bir birey olduğunu düşünerek onun fikirlerini dikkate alarak planlamanın yapılması onunla ilgilenildiğini hissettirir.

Diğer kardeşine zarar verilmemesi gerektiğini net ve kesin bir şekilde anlatılmalıdır.

Çevrenize çocuklarınızı kıyaslamamasını, diğer çocuğunuzu küçük düşürmemeyi söyleyin. Kardeşler arasında birine daha çok sevgi ve ilgi göstermemelerini söylemeniz önemlidir.

Kardeşini sevmesi gerektiğini onun da artık belirli sorumlulukları olduğunu belirtin.

Kardeş ile paylaşmak duygusu verilmelidir.

Etraftaki diğer insanlardan koruma kollama aşılanmalıdır.

İletişim içerisinde olunmalıdır. Ortak aktiviteler planlamalı, görüşleri alınmalıdır.

Çocuğu kıskandığı için kızmamalı bunun her insanda olabileceği fakat zamanla törpülenmesi gerektiğini bilmeliyiz.

Her insanda mevcuttur bu durum ne kadar duygu karmaşası olsa da aile büyüklerinin doğru ve etkili davranmalarıyla aşılamayacak bir durum yoktur.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Göz Sağlığı Okul Başarısını Etkiliyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Kardeş Kıskançlığını Önlemek İçin Ne Yapılmalı? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ