Kadına Dair Herşey

Kardeş Kıskançlığını Önlemek İçin Ne Yapmalı?

Kardeş Kıskançlığını Önlemek İçin Ne Yapmalı?

Birçok ailede yeni bir bebek mutlulukla karşılanır. Ancak küçük bir çocuğunuz varsa onun için kıskançlık sebebi olabilir. Kıskançlık sorunu genellikle ilk çocuğa gelen kardeşte yoğun olarak yaşanır. Aileye yeni gelen üyenin tüm dikkati ve sevgiyi kendine toplaması diğer çocuğun kendini sevilmeyecek gibi hissetmesine neden olabilir. Bu durumda da kıskançlık sorunları baş gösterecektir. Anne babalara düşen görev durumun bilincinde olmak ve her iki çocuğa da eşit yaklaşım sergilemektir. Bununla beraber tavırlarda tutarlı olunması ikinci önemli noktadır.

Kardes Kıskançlıgını Önlemek İçin Neler Yapılır?

kardes-kiskancligiKardeş kıskançlığını önlemek için yapılması gerekenler şunlardır:

  • Doğum öncesi bebeğin gelişini ona uygun şekilde anlatın. Hayatınızın aynen devam edeceğini anlatın. Ona olan sevginizin devam edeceğini ama bazen onunla çok ilgilenemeyeceğinizi açıklayın. Samimi şekilde anlattığınızda iletişiminiz kopmaz ve kıskançlık riski azalır. Yaşı küçükse bunu anlaması biraz zor olabilir, ancak o zaman tavırlarınızla belli edebilirsiniz.
  • Evde ekstra bir değişiklik yaratmayın. İlk çocukta eskiden nasıl bir hayat varsa aynısını devam ettirin. Anne baba ilk çocukla birlikte gezilere devam etmeli, bebek olmadan eskisi gibi zaman geçirebilmelidir. Bunun için bebeğin uyku saatleri ya da onun da olduğu zamanlar kullanılabilir. Bu fark etmez. Mümkünse onun sahip olduğu şeyleri aynen devam ettirin.
  • Kardeşi olacak çocuk, sizin söylediklerinize ve davrandıklarınıza gore düşünür. Ona güzel şeyler olacağını aşılayın. Yeni bir kardeş gelince evde canının sıkılmayacağını, ona arkadaş olacağını ve oyunlar oynayacağını anlatın. Çocuğunuzun yaşı büyükse size daha kolay anlayacaktır. Ona büyük olmanın avantajlarından bahsedebilirsiniz. Ama bunu karşılaştırma yapmadan anlatmaya dikkat edin.
  • Çocuğunuzu ilgisiz  bırakmayın. Her ne kadar ilk aylar yoğun geçse de bu süreci çocuğunuzla paylaşarak geçirin. Onu da kardeşinin büyümesine dahil edin. Eğer ikinci plana atıldığını hissederse kıskançlığı da tetiklenecektir. Işlere yetişemediğiniz noktada babadan ya da etrafınızdaki birinden yardım isteyin.
  • Kardeş kıskançlığını engellemek için en iyi yol çocuğunuzun kardeşi için bir iş yapmasını sağlamaktır. Onukardesn bezi değişirken çocuğunuzdan yardım isteyebilirsiniz. Bu onun dışlanmışlık hissini azaltır. Bebeği emzirirken onun da bir zamanlar aynı şekilde olduğunu anlatabilirsiniz. Böylece hayata ve küçük çocuklara dair fikri olur. bunu yaprken sizinle de bağı güçlenmiş olacaktır.
  • Çocuğunuzun kıskançlık yapabileceğini önceden tahmin edin ve onun kıskanmasını tetikleyecek şakalar ya da göndermeler yapmayın. Ailede eşitlikçi tutum sergileyin. Aynı ölçüde sevildiğini hissetmek kıskançlığı azaltacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Çocuğunuzun Zeka Gelişimini Arttıracağınız 10 Yöntem başlıklı makalemizde çocuk gelişimi ve zeka gelişimi hakkında bilgiler verilmektedir.


Kardeş Kıskançlığını Önlemek İçin Ne Yapmalı? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ