Kadına Dair Herşey

Kardeşler Kavga Ediyorsa..

Kardeşler Kavga Ediyorsa..

Kardeş Çatışmaları Nasıl Önlenir

Çocuklar arasında çıkan çatışmaların en temel nedeni kıskançlıktır. Aileye yeni katılan bireyi kabul edemeyen büyük çocuk kardeşini kıskanır ve kardeş çatışmaları baş göstermeye başlar. Bu aşamada ebeveynlerin kardeşler arasında uygulayacağı politika önem arz etmektedir. Aileler doğru bir strateji ile kardeşlerin bağını güçlendirerek kavga ve kıskançlığa son verebilirler.

Kardeşlerin Çatışma Nedeni: Kıskançlık

kardes

Dünyaya yeni bir çocuk getiren ebeveynler büyük çocuklarını bu duruma önceden alıştırmaları gerekir. Çünkü büyük çocuk yeni gelen kardeş nedeniyle daha az ilgi göreceği ve daha az sevileceği izlenimine kapılabilir. Bu sebeple kardeşini kıskanabilir ve bunu her hareketinde gösterebilir.  Ebeveynlerin yapması gereken ise kıskançlık nedeninin belirlenerek giderilmeye çalışılmasıdır. Ancak kardeş çatışmasında kıskançlık önlenemeyen bir hale geldiyse uzman bir yardım alınması faydalı olacaktır.

Anne Babaların Kardeş Çatışmasını Önlemek İçin İzleyeceği Yollar

Anne ve babaların kardeş çatışmasını önlemek için öncelikle tek bir çocuğa yönelmekten vazgeçmesi gerekir. Çocuklar arasında adaletli davranılması önemlidir. Çocuklarla ilgilenirken bir çocukla anne bir çocukla baba ilgilenmemelidir. İlgi düzeyi çocuklar üstünde homojen olarak dağıtılmalıdır. Çocuklarınıza onları sevdiğiniz mesajını vermeniz gerekir. Kıskançlık durumunu başkalarının yanında dile getirmeyin. Kardeş kavgalarına karışmayın sadece önderlik edin. Çocuklar arasında karşılaştırma yaparken bir diğerini yüceltmemelisiniz. Aksi halde diğer çocuk kendini kötü hissedebilir ve kıskançlığı körükleyebilirsiniz. Çocuklar arasındaki dengeyi tutarak ona göre davranış sergilemeniz çocuklarınız arasında sıkıntıları giderecek önemli bir etkendir.

Bir önceki yazımız olan Anne Babaların Dikkat Etmesi Gereken Kurallar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Kardeşler Kavga Ediyorsa.. Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ