Kadına Dair Herşey

Kariyer Yönetiminde Stres Kontrolü

Kariyer Yönetiminde Stres Kontrolü

Kariyer Yönetiminde Stres Kontrolü

Çalışma hayatının fiziksel koşulları her geçen gün zorlaşırken, psikolojik olarak da iş yaşamı kişileri aşırı baskı ve stres altına almaktadır. Hem duygusal hem de fiziksel zorluklarla mücadele ederken bir yandan da yüksek başarılarla kariyer hedefine ulaşmak giderek zorlaşmaktadır.

Kariyer Yönetiminde Stres Kontrolü

Uzayan mesai saatleri, hafta sonu çalışmaları, başarı için çalışanlar üzerinde yoğun olarak uygulanan baskı ve zorlamalar, stresin iş hayatındaki yerini giderek sağlamlaştırmaktadır. Bir de aileye, arkadaşlara ve kişinin kendisine vakit ayırması gerekliliği, yaşamın her anında yanımızda olan stresin etki düzeyiniz artırmaktadır.

Kariyer yönetiminde stresle başa çıkabilmek için öncelikle işte yaşanan olayların iş yerinden çıkıldığı anda orada bırakılmasıyla olacaktır. Olaylara profesyonel olarak yaklaşabilmek, stresle başa çıkarak, kaliteli ve başarılı bir şekilde hedeflenen kariyere ulaşılmasını sağlayacaktır.

Stres Kaynaklarını Belirleyin

Kariyer planlaması içinde hedeflerinizi belirlemenizin ardından size engel teşkil edecek olan en önemli faktör stres olacaktır. Stresin varlığı başarınızı ve hedeflerinizi olumsuz yönde etkileyebilecektir. Bu nedenle öncelikle bireysel stres kaynakları ve bireysel stres yönetimi ile ilgili konularda gerekirse profesyonel destek almalısınız.

bireysel stres yönetimi

Sizi strese sokması muhtemel olan olaylar ve konular, gün içerisinde ve ileri vadede sizi olumsuz etkileyecektir. Stresle beraber kaygı, başarısızlık korkusu ve dayanma gücünün azalması muhtemeldir. Bunların hepsi bir araya geldiğinde iş hayatınızı olumsuz olarak etkileyecektir.

Stres kaynaklarını belirledikten sonra, günlük mesai saatleriniz içerisinde mevcut kaynaklara yönelik çalışmalar yapmalı, stresi kaynağından yok etmelisiniz. İş yerinde öncelikli olması gereken zaman yönetiminin doğru yapılabilmesi, zamandan kaynaklı stresinizi sıfıra indirebilecektir.

Çalışma Koşullarından Gelen Stres ve Yönetimi

Çalışma Koşullarından Gelen Stres ve Yönetimi

İşletmelerde stres yönetimi bireysel çalışmalarla yapılabileceği gibi, kurum çalışanlarının birlikte hareket etmesiyle de stres yönetimi yapılabilir. Uzun çalışma saatleri ve baskıyla kurulmuş çalışma sistemi içinde mesai saatlerinin verimli değerlendirilmesi gerekmektedir.

İşletmelerde stres yönetimi

Gün içerisinde planlı olmak hedeflere ulaşmayı kolaylaştıracaktır. Bununla birlikte mesai saatleri içerisinde birlikte olduğunuz insanlarla olumlu ilişkiler kurarak mevcut stresin etkilerini en aza indirebilirsiniz.

Kariyer planlamanızda ve günlük zorlu çalışma koşullarında önemli bir yere sahip olan stres yönetimi, bireysel ve kurumsal çabalarla en az seviyede zarar verecek duruma getirilebilecektir.

Bir önceki yazımız olan Psikolojiyle Bozulan Bağışıklık Sistemi başlıklı makalemizde Bağışıklı sisteminin çökmesi, Bağışıklık Sistemi ve Beden ve ruh sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


Kariyer Yönetiminde Stres Kontrolü Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ