Kadına Dair Herşey

Karşınızdakini Vücut Dilinden Anlayın

Karşınızdakini Vücut Dilinden Anlayın

Beden dili oldukça geniş ve detaylı bir alandır. Her insanın kendi karakterinin farklı ve kendine özgü olduğu düşünülürse, beden dili çözümlemeleri konusunda da ne kadar sıkıntı yaşanabileceğini tahmin etmek çok zor olmayacaktır. Beden dili çözümlemeleri yapılırken insanların hangi durumlarda genel olarak hangi tepkileri verdikleri araştırılmış ve ortak bir sonuca varılmıştır.

Vücut Dili Ne Anlatır?

Karşımızdakilere verdiğimiz mesajın yüzde 6-7 oranında sözler, yüzde 92 oranında da ses ve beden dili olduğu vurgulayan psikologlar, hangi hareketin ne anlama geldiğini şöyle ifade ediyor:

  • İşaret parmağını kaldırarak konuşanlar, gizli şekilde karşısındakine tehdit mesajı verir.  Elleri birbirine kenetli olanlar ise, genel bir olumsuzluk veya hayal kırıklığı yaşadıkları mesajını verirler.

vucut-dili-1

  • Ellerini önde birleştiren kişiler, karşısındaki insana ne isterseniz yaparım mesajı vermek ister. Ellerin arkada birleşmesi ise meydan okumayı ve aşırı özgüveni, anlatıyor.

vucut-dili-2

  • Konuşma esnasında elin çeneyi okşaması bir kimsenin karar verme sürecinde olduğunu anlayabiliriz. Dinleyen kişinin eli yanaktayken, başparmağı çene altındaysa eleştirel yaklaşımı sergiliyor. Parmakların ağzı kapatarak yapılan konuşma, benim söyleyeceklerim var veya sana inanmıyorum olarak değerlendirilir.

vucut-dili-3

  • Kişiler bir yerde kendilerini güvende hissetmek için kürsü gibi bir yerin arkasında olmak istiyor. Kürsü yoksa karşıdakilere karşı savunma güdülerini bacak bacak üzerine atarak veya kolları birleştirerek gösteriyorlar. Yabancı ortamlarda bulunanların ağırlıklı olarak kollarını kavuşturarak savunmaya geçtiği görülmüştür. Bir diğer duruş şekli olarak başparmaklarını dışarıda bırakanların mesajı, savunmadayım ama rekabete hazırım anlamına geliyor.

vucut-dili-4

 

  • Bacak mesajları da birçok mesajla doludur. Örneğin bacak bacak üstüne atmak, savunmanın diğer bir şeklidir. Bu, daha çok kadınların tercih ettiği bu oturuştur. Genelde savunmaya geçme duygusunun ve içine kapanıklığın göstergesi olarak kabul ediliyor.

vucut-dili-5

 

 

 

 

  • Eğer bacağını dizden büküp diğerinin üzerine koyarak oturma söz konusuysa bu meydan okuma, rekabetin ve hırs işareti olurken, çapraz ayaklar durumdaki kişilerin sakladıkları itirafları veya verebilecekleri tavizler bulunduğu anlamına geliyor.

vucut-dili-6

 

  • Karşıdakinin yalanını anlamak için şu detaya bakmak gerekli: Yalan söyleyen kişiler genelde yüzüne dokunup, gözlerini kaçırıyor.

vucut-dili-7

Bir önceki yazımız olan Nasıl Evlenme Teklif Etmeli? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Karşınızdakini Vücut Dilinden Anlayın Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ