Kadına Dair Herşey

Kasık Ağrısı Nasıl Geçer Neden Olur?

Kasık Ağrısı Nasıl Geçer Neden Olur?

Kasık ağrısı oluşumu,ağırlıklı olarak yapılan fiziksel bir aktivitenin neticesinde meydana geliyor olsa da kimi zaman farklı nedenlerden kaynaklanıyor da olabilir.Keza,bu ağrı uzunca bir süre devam ediyorsa bunu fiziksel altivite sonucu oluşan ağrıdan ayırt etmek gerekir.Bu noktada erkeklerde kasık ağrısı ve kadınlarda oluşan bu ağrının farklı farklı değerlendirilmeleri gerekir.Erkeklerde bu ağrı bu bölümde gerçekleşen bir zorlama neticesinde ortaya çıkabilecekken,kronik durumlarda sakatlık,böbrek taşı ve hatta testislerle alakalı bir problem sonucu da gözlemlenmesi imkan dahilindedir.

Kasık Ağrısı Neden Olur?

Kasık ağrısı neden olurKadın hastalıklarından kasık ağrısının birçok nedeni olabilir. Bu nedenlerin başında adet döneminde meydana gelen parçalı kanamalar, üşütme veya polikistik over sendromu gelir. Diğer nedenlerden bir tanesi de bir ihtimal yumurtalık kistleridir. Hepsinin dışında en çok görülen sebep rahim, yumurtalık ve tüplerin enfeksiyon kapmasıdır. Ayrıca dış gebelik, idrar yolu enfeksiyonları, endometrit, myom da bu sebepler arasındadır.Bir de kronik olarak görülen ağrılar vardır.Kronik kasık ağrıları genellikle düzensiz ve seyrek adet kanamaları, üşütme, fazla terlemekten kaynaklı üşütmeler ve üreme sistemi bozuklukları gelir. Tam olarak tanı konulması zor olan bu hastalığın tedavi süreci biraz uzun olabileceği gibi çabukta bitebilir. Nedenleri araştırılıyor.

Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

kasik-agrisi-nasil-gecer

Kasık ağrılarında tanı için öncelikle vajinal muayene gerekmektedir. Muayene esnasında kadınlara rahim ağzı taraması da yapılmaktadır. Bunun dışında idrar testi, karın muayenesi yapılır. Tam tanı için kan testi ve tomografi görüntüsü istenebilir. Kadın hastalığının sebebi farklı hastalık türlerinden de kaynaklanıyor olabilir ama yine de öncelik kadın hastalıkları uzmanının kontrol etmesidir.

Kasık Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kasık ağrısı tedavisi ağrının sebebinin araştırılıp bulunması ile başlar. Doktor bu sebeplere göre hastaya bir ilaç tedavisi uygular. Bu bazen oral yolla bazen de vajinal yollar uygulanan bir tedavi yöntemidir. Tedavi yönteminin belirlenmesinde vajinal muayene ve idrar testinin rolü büyüktür. Büyük ölçüde ağrıların sebebi bu şekilde ortaya çıkar.Örneğin şikayet konusu kasık fıtığı ise,cerrahi bir işlem gerekir.Bunun yanı sıra böbrek taşı,aşırı cinsel ilişki bu ağrının oluşmasına neden olmuş olabilir.Kasık ağrısı için masaj yapmak da bir diğer yöntem olabilir.

Kasık ağrısına ne iyi gelir

Kasık ağrısı hamilelik belirtisi mi?

Bu soru kasıklarında ağrı hisseden bayanların kendilerine sorduğu ilk sorudur.Aslında kasık ya da bel ağrısı hamilelik belirtilerimden ilki olarak karşımıza çıkmaktadır ancak yukarıda paylaştığımız gibi ağrının asıl sorununun bir hekim tarafından görülüp,tetkik edilmesi önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Histerektomi (Rahim Alınması) Nedenleri Ve Ameliyatı başlıklı makalemizde rahim alma hakkında bilgiler verilmektedir.


Kasık Ağrısı Nasıl Geçer Neden Olur? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ