Kadına Dair Herşey

Kasık Ve Göbek Fıtığı Tedavisi

Kasık Ve Göbek Fıtığı Tedavisi

Göbek fıtığı; göbek çukurunun içinde veya hemen yakınında çıkar. Boyutları fındık büyüklüğünden portakal büyüklüğüne kadar farklılık gösterir ve genelde bayanlarda görülür. Hamilelik sırasın fark edilmesi daha yüksektir. Hamilelik sonrasında çoğunlukla kaybolan bu kitle, eğer kaybolmadıysa ciddi bir belirtidir ve müdahale edilmelidir. Karın iç basıncının şiddetli bir şekilde artması, ağır yük kaldırma, ıkınma, bel bölgesine yüklenme, aşırı kilo, hamilelik, oturup kalkarken hızlı ve dikkatsiz davranma bu hastalığın oluşma nedenlerindendir.

En büyük ve gözle görülebilir belirtisi az önce yazıldığı gibi göbek çukuru veya yakınında görülen kitle şeklinde et parçalarıdır. Bu kitleler zaman zaman şiddetli ağrılar yapabilir. Bulantı, kusma veya tuvalete çıkamama gibi bir durum varsa ameliyat söz konusu olabilir. Sadece yetişkinlerde değil bebeklerde de görülen bu fıtık, bebek 4-5 yaşına gelene kadar müdahale edilemez. Çünkü çoğu bebekte 2 yaşına gelmeden fıtık kaybolur.

Göbek fıtığı tedavisi konusunda tek yöntem ameliyattır. Kitle zamanla büyüyeceği ve kilolu kişilerde daha fazla problem yaratacağı için erken tanı ile açık veya kapalı yöntem ile ameliyat edilmelidir. Ameliyattan 1 gün sonra hasta taburcu edilir. Ağrısız, acısız bir ameliyat olan göbek fıtığı ameliyatı sonrasında hasta hayatına normal bir şekilde devam edebilir.

Kasık fıtığı; kasık bölgesinde çıkar ve karın duvarı fıtıklarının içinde en sık rastlanan fıtık türüdür. Bu hastalığın büyük çoğunluğu erkeklerde görülürken çok nadir olarak 10 da 1 oranında bayanlarda da rastlanabilir. . Direk kasık fıtıkları, indirek kasık fıtıkları ve femoral fıtıklar şeklinde 3 şekilde görülen kasık fıtıklarının tedavi yöntemi aynıdır. Kasın yırtılması ile açıldığı için sporla ilgilenenlerde daha sık görülür.

Fiziki zorlama, hızlı kilo alma ve yaşlılığa bağlı olarak görünen bu fıtık çeşidinin hem kadınlarda hem erkeklerde hem de her yaş grubunda görülmektedir. En sık görünen belirtisi kasıktaki şişliktir. Bu şişlik ayaktayken çok belirgin, yattığınızda da kaybolur. Bu şişlikle beraber aşırı ağrı da en büyük belirtisidir.

Kasık fıtığı tedavisi sadece cerrahi yöntemlerle olur. Fıtık bağı ve korsa sadece kısa bir süre ağrınızı hafifletir ama kalıcı çözüm olmaz. Ameliyattan 1 gün sonra hasta taburcu edilir ve yürümeye başlayabilir. Ama doktorunun tamamen iyileştiğini söylemeden spor yapmamalı, ağır yük kaldırmamalı ve dikkatsiz hareketlerden kaçınmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Selülit Oluşumunu Engellemek İçin Öneriler başlıklı makalemizde Evde uygulayacağınız selülit masajı, Selülit egzersizleri ve selülit masajı hakkında bilgiler verilmektedir.


Kasık Ve Göbek Fıtığı Tedavisi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ