Kadına Dair Herşey

Kasım Ayı 23 Kadının Canını Aldı

Kasım Ayı 23 Kadının Canını Aldı

Kadın cinayetlerinin işlenme oranı ülkemizde her geçen gün artarken, geçtiğimiz kasım ayının kadın cinayetlerinde rekor kırdığı bildirildi. 2015 yılının geçtiğimiz kasım ayında tam 23 kadın cinayete kurban gitti. Bu cinayetlerin tamamı ise erkekler tarafından işlendi.

Kasım Ayının Kadın Hakları İhlali Bilançosu

Kasım ayının bilançosu, kadın cinayetleri ile de kapanmadı. Geçtiğimiz kasım ayında, toplamda 10 kadın ve kız çocuğuna tecavüz edildi. Çeşitli yerel gazete ve yerel haber kanallarından toplanan bilgilere göre, zorla fuhuş yaptırma oranı da giderek yükseliyor. Geçtiğimiz Kasımda 33 kadın ve kız çocuğunun da fuhuş bataklığına zorla sürüklendiği bildirildi. Buna ek olarak 2015 Kasım ayında yaralanan kadın sayısının 24 ve tacize uğrayan kadın ve kız çocuğu sayısının ise 16 olduğu belirtildi.  Kasım ayında tecavüze uğrayan kadınların %20sinin ise turist olduğu biliniyor.

2015 Yılı Kadın Hakları İhlalinde Rekor Kırdı

2015 yılının kadının, yaşam özgürlüğü hakkına yapılan saldırıların bilançosu ise oldukça vahim bir tablo çizdi.  Çeşitli gazete ve haber ajanslarından ve yerel televizyon kanallarından derlenen haberlere göre, 2015 yılı henüz sonlanmadan, 259 kadın öldürüldü ve 122 kadına tecavüz edildi. 190 kadın fuhuş bataklığına sürüklenirken, 343 kadın yaralandı ve 195 kadın da tacize uğradı.

Cinayet ve Saldırıların Tümü Erkekler Tarafından Gerçekleştirildi

Kadın hakları ihlalinin hat safhaya ulaşmış olduğu 2015 yılında, kadın yaşamına yapılan saldırıların tümü erkekler tarafından gerçekleştirildi. Kadınların %35 inin boşanmak ya da ayrılmak istediğinin cinayete ya da şiddete maruz kaldığı kayıtlara geçti. Kadınlardan bir tanesi ise uzaklaştırma kararı almış kocası tarafından öldürüldü. Cinayetlerin büyük bir çoğunluğunun eşler, sevgililer, ve eski eş ve sevgililer tarafından işlendiği biliniyor.

Cinayetlerin Çoğu Ateşli Silahlarla İşlendi

Kadın cinayetlerinin yarısından fazlası ateşli silahlarla işlendi ve cinayetleri işleyen erkeklerden 5 tanesi intihar etti, 1 tanesi ise intihara teşebbüs etti. Cinayetlerde, bir kadın boğularak öldürülürken, 5 kadın cinayetinin de bıçakla işlendiği biliniyor.

 

Bir önceki yazımız olan 2015’te Kadının Medyadaki Yeri Belirlendi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Kasım Ayı 23 Kadının Canını Aldı Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ