Kadına Dair Herşey

Katlı Saç Modelleri

Katlı Saç Modelleri

Katlı Saç Modelleri

Saç modelleri her geçen gün daha da farklılaşarak yenilenmeye devam etmektedir. Bitmeyen ve bitmesi mümkün olmayan sektörlerden biri olan saç tasarımı değişikliklerle zamanımıza dahil olmaktadır. Ancak bazı saç modelleri ne kadar zaman geçse de kullanılmaya deva etmektedir. Bunlardan birisi de katlı saç modelleridir. Katlı saç modelleri geçmiş yıllardan günümüze kadar en çok kullanılan modeller arasında ki yerini almaktadır. Günümüzde farklılıklar gösterse de katı saç modelleri hala uygulanmaktadır. Katlı saç modellerini uygulayan saç tasarımcısı kadar kişinin yüz tipinin de önemi bulunmaktadır. Bu nedenle katlı saç modelleri uygulanırken kişinin yüz tipi ve yapısı da dikkate alınarak uygulanmalıdır.

Katlı Saç Modelleri

Katlı Saç Modelleri Nelerdir

Katlı saç modelleri kısa, orta ve uzun saça göre farklılıklar göstermektedir. Katlı modelin uygulanmasının en zor olduğu saç uzunluğu kısadır. Çünkü kısa saçta katları belli etmek tamamen bir profesyonelin işi olacaktır. Kısa saçlarda katlı modeller daha çok perçeme yönelik katlarla yapılmaktadır. Ancak katlı saç modellerinin en şık durduğu saç tipi orta ve uzun saçlardır. Orta ve uzun saç modellerinde kat kesimin de genellikle katlar daha kısa başlayarak uygulanmaktadır. Kat modelleri perçemden başlayabileceği gibi daha uzun da başlayabilecektir. Bu durum kişinin yüz tipine göre farklılık gösterebilir. Daha oval yüz yapısına sahip kişilerde daha yoğun katlar kullanılabilir. Katlı modellerde perçem kullanmak daha farklı bir hava katacaktır.

Katlı Saç Modelleri

Katlı Modeller Kullanılırken Dikkat Edilecekler

Katlı saç modellerinin daha canlı durması için bazı ayrıntılara dikkat etmek de fayda vardır. Bu ayrıntılar şunlardır;

  • Katlı saç modellerinde renk oynamaları oldukça önemlidir. Bu nedenle katlı kesimlerde ombre ve gölge oldukça önemlidir.
  • Açık saç renklerinde katlı kesim daha belirgin ve daha modern görünmektedir.
  • Ombre geçişlerinin çok keskin olmaması ve yumuşak geçişlerin olması oldukça önemlidir. Bu nedenle kuaförünüzü iyi seçmeniz gerekir.
  • Perçem kullanmak ombreli ve katlı saçta oldukça modern durmaktadır. Özellikle alın hizasında perçemler tercih edilebilir.
  • İnce telli saçları olanlar için katlı kesim saçların daha hacimli görünmesini sağlayacaktır.
  • Katlı modellerde doğal bir görüntü yakalamak için saçları yıkadıktan sonra kurutup kullanmak yeterli olacaktır.

katlı kesim

Katlı Saç Hangi Yüz Tipine Uygundur

Katlı saç tipi kolay kullanımı ve şık görüntüsü ile sıklıkla tercih edilen bir saç modelidir. Bu neden hemen hemen herkes katlı saç modelini hayatında bir defa da olsa denemiştir.  Ancak katlı saç tipini en uygun yüz yuvarlak yüzdür.  Ama genel olarak katlı saç tipinin her yüzde belirli farklılıklarla uygulanabildiği görülebilmektedir. Küçük surata sahip kadınlarda daha rahat kullanılabilen bu modeli doğal olarak da kullanabilmek mümkündür. Kısacası herhangi bir işlem yapmadan da katlı saç modeli kullanılabilir. Bununla birlikte katlı modeli dalgalı kullanmak da şık olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Dalgalı Saç Modelleri başlıklı makalemizde Dalgalı saç modelleri, saç köpüğü ve saç modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Katlı Saç Modelleri Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ