Kadına Dair Herşey

Kaybetiktiklerimizin Değerini Sonradan Anlıyoruz

Kaybetiktiklerimizin Değerini Sonradan Anlıyoruz

Kaybetiktiklerimizin Değerini Sonradan Anlıyoruz

 

İnsan elinde olan güzelliklerin farkına varamıyor çoğu kez. Elinde olanları hiçbir zaman kaybetmeyecekmiş, hep onlar olacakmış gibi geliyor. Ama ne yazık kibu zan çoğu zaman geçerli olmuyor. Bir bakıyor ki insan kaybetmiş değerini bilmediği, hep onunla olacak sandığı değerleri, güzellikleri. Sağlıkda ne yazık ki bu kaybedilenlerin başında gelmektedir.

Özellikle son yıllarda artan obeziteden kurtulmak ve kilo vererek normal yaşamına dönmek isteyenler değişik seçenekler sunulmaktadır. Bu seçeneklerden biri de tüp mide ameliyatıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Bir Ameliyattır?

Sleeve gastrektomi aynı zamanda “uzunlamasına gastrektomi” veya “tüp mide” olarak da adlandırılmaktadır. Midenin büyük kenarı kesilip çıkarılarak hacmi %80-85 küçültülmüş bir mide tüpü oluşturulur. Tüp Mide Ameliyatında , 2 mekanizma ile kilo kaybı olmaktadır: Mide hacminin küçültülmesi ile mekanik bir kısıtlanma ve mide hareketlerinin azaltılmasına bağlı kilo kaybı.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Bir Ameliyattır

Tüp Mide Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

 • Laparoskopik olarak yapılabilir, böylelikle yara iyleşmesi daha hızlı olmakta ,ağrı daha az olmakta, hastanede kalış süresi kısalmaktadır.
 • Midenin kapasitesi küçültülür fakat fonksiyonları değiştirilmediğinden birçok besin gurubunun az olarak tüketilmesine olanak sağlar.
 • Ghrelin (açlık hormonu) üretilen midenin fundus bölgesi çıkarıldığından iştah da azalmış olur ve kilo kaybı meydana gelir.
 • Pilor (mide kapakçığı) korunduğu için, dumping sendromu önlenir. Besinler mideyi daha geç terk ettiği için daha uzun süre tokluk hissi yaşanır.
 • Ülser oluşma riski en aza indirilir.
 • Bağırsak bypassından kaçınılarak; bağırsak tıkanıklığı, marjinal ülser, anemi, osteoporoz (kemik erimesi) , protein ve vitamin eksikliği riski ortadan kaldırılır.
 • İkili ameliyatlar için uygun çok yüksek VKİ ne sahip hastalarda (VKİ> 55 kg/m2) ilk aşama ameliyat için çok etkili sonuçlar verir.
 • Anemisi olan veya bağırsak bypassının ileri dönem komplikasyonlarından endişe duyan hastalar için ve de crohn hastalığı olanlar veya bağırsak bypassı için yüksek risk taşıyan hastalar için ideal bir tercihdir.
 • Yüksek kilolu hastalarda laproskopik olarak uygulanabilen bir ameliyat olduğundan daha az yara , daha az akciğer sorunu , daha az ağrı ve daha hızlı iyleşme sunar.
 • Tüp mide ameliyatı daha sonra ikinci bir ameliyat ile bypassa ve doudenal switche çevrilebilir.

Tüp Mide Ameliyatının Avantajları Nelerdir

Tüp mide ameliyatının her ameliyatta olduğu gibi avantajı olduğu gibi dezavantajları da ardır. Bunlar doktor ve hasta tarafından değerlendirilerek operasyon yapılır.

Tüp Mide Ameliyatının Dezavantajları Nelerdir?

 • Beklenenden az kilo kaybı yada yeniden kilo alımı görülebilir.
 • Çok yüksek VKİ ne sahip hastalarda fazla kilonun geri kalanını kaybetmek için genellikle ikinci bir obezite ameliyatına gerek duyulur.
 • Sıvı veya yumuşak yüksek kalorili besinler absorbe edilebildiğinden kilo vermeyi yavaşlatacaktır.
 • Tüp mide ameliyatlarında mide boydan boya kesildiği için bu dikiş hattında bazen kaçaklar ve kanamalar oluşabilir.
 • Midenin kesilen kısmı karından çıkartıldığından geri dönüşümü olan bir ameliyat değildir.

Tüp Mide Ameliyatının Dezavantajları Nelerdir

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ne Kadar Kilo Verilebilir?

Tüp mide ameliyatından sonrası 1-2 yıllık dönemde fazla kilolarının %40-100 oranında verebilmeleri mümkündür. Kilo vermedeki başarı hastanın ameliyat sonrası diyet ve egzersiz programına uyması ile doğru orantılıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Tüp mide ameliyatları genellikle 60-80 dk kadar sürmektedir. Hastanın ameliyata hazırlanması ve uyutulması 20-25 dk ve hastanın ameliyatdan sonra uydandırılması da 20-25 dk kadar sürmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Ne Kadar Sürer

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Kilo Vermem Ne Kadar Süre Devam Eder?

Tüp mide ameliyatlarından sonra kilo verme yaklaşık 1,5 – 2 sene kadar devam etmektedir. Bazı durumlarda hastalar fazla kilolarını bu süreç tamamlamadan verebilmekte ve kilo vermeleri daha erken dönemlerde durabilmektedir.

Görüldüğü gibi obeziteler için bir çözüm gibi görünse de kendi içinde avantajı dezavantajı olan bir operasyondur tüp mide ameliyatı da. Tabi ki sağlıklı olmak ve sağlıklı bir yaşam sürmek için olması gerekiyorsa yapılacaktır. Ancak bütün bunlara gerek kalmadan sağlıklı bir beslenme alışkanlığı ve zararlı olanlardan kaçınılmasıyla bu tür tür cerrahi müdahalelere gerek kalmayacaktır. Kişinin doktoru kendisidir ve kendi sağlığına, yaşamına dikkat eden biri bunlara gerek duymayacaktır. Önemli olan sağlıklı biir yaşam sürmekse bu bizim elimizde olan bir durumdur.

 

Bir önceki yazımız olan Hayat Bir Ödüldür Bize başlıklı makalemizde Hastalıktan korunma yolları, Rahim kanseri ve Rahim kanseri nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Kaybetiktiklerimizin Değerini Sonradan Anlıyoruz Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
CLOSE
CLOSE